Karadenizde Engellilerin Hayat Kalitesi Yükselecek

Kategori : Genel |

Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan engelli birey ve ailelerinin yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla merkezi Samsun’da bulunan Karadeniz Engelliler Federasyonu’nun (KEF) kurulup faaliyete başladığı duyuruldu.İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısına KEF Başkanı Selman Saruhan, Samsun Özel Sağlık ve Diş Sağlığı Polikliniği Genel Müdür Erol Öz, bölge illerden çeşitli engelli sivil toplam örgütleri temsilcileri katıldı. Bölgelerinde birçok engelli sivil toplum örgütlerinin bulunduğunu söyleyen Selman Saruhan, kurulan federasyonla birlikte engelli kuruluşlarının, mücadelelerini daha etkin ve verimli olmasının yanı sıra, sonuca ulaşılması için ortak olarak hareket etmek gerektiğine dikkat çekti.

Engelli birey ve ailelerinin yaşamış oldukları sorunları sadece şube düzeyinde çözmenin mümkün olmadığını belirten Saruhan, “Engelli birey ve aileleri toplumda bütünleşmeleri için kalıcı çözümler üretilmekte ve bunun için mutlaka bölgesel federasyonlara ve konfederasyonlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bölgedeki illerde engelli sivil toplum kuruluş temsilcilerinin ortak girişimi ile KEY’in kurulduğunu kamuoyuna ilan ediyorum. KEY, tüm engel guruplarını temsil edecek yepyeni bir oluşumdur. Bu oluşumunun en büyük özelliği, tüm engel gruplarını kapsayıcı ve çözüm üretmeye yönelik faaliyetlerde bulunmasıdır” dedi.Engeliler adına önemli bir açıklama yapan Saruhan, KEF, Hollanda’daki iş adamı Ali Etik ve Samsun Özel Sağlık ve Diş Sağlığı Polikliniği’nin işbirliğinde Samsun’da akülü araç imalatı yapılacağını ifade etti.Engellilere yönelik yeni bir oluşum oluşturduğunu, bu kapsamda akülü araçların imalatının alt yapı çalışmalarının fizibilitesinin bitmek üzere olduğunu ve proje kapsamında kısa zamanda akülü araç imalatına başlanılacağını açıklayan Saruhan, “Akülü araç, engellilerin hayatını büyük oranda kolaylaştırıyor. Akülü araçların alt yapı imalatına başlamasıyla birlikte, engellilere büyük kolaylık sağlayacaktır” diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.