Kendilerini Engellilere Adayan Engelli Anneleri

Kategori : Genel |

Malatya Belediyesi Yerel Gündem 21 Engelliler Merkezinde çocukları bulunan iki anne, gün boyu merkezde kalarak, çocukların yemek, çay ve temizlik ihtiyaçlarını karşılıyor.
     Malatya Belediyesi Yerel Gündem 21 Engelliler Merkezi Sorumlusu Yaşar Güler, yaptığı açıklamada, 2004 yılında kurulan merkezin 200’ü aşkın üyesi olduğunu, merkeze gelen engellilerin sosyalleşmesinin sağlandığını söyledi.
     Engellilerin, insanların onlara acımasını istemediğine değinen Güler, ”Üretmek istiyorlar. Üretiyorlar da bunu ispatladılar. Yaptığımız kermeslerde bunu gösterdik. Ayrıca tiyatro grubu da oluşturduk, koro kurduk” dedi.
     Engelliler için merkez bünyesinde bir atölye kurmayı da planladıklarını belirten Güler, atölye açmaları halinde 10-15 engellinin burada çalışacağını ifade etti.
     
     -”GÖNÜLLÜ ANNELER PERSONEL AÇIĞINI KAPATIYOR”-
    
     Çalışmalarının yoğunluğuna rağmen bir güvenlik elemanının yanı sıra sadece bir personelinin bulunduğuna dikkati çeken Güler, şunları söyledi:
     ”Projelerimize paralel olarak üye sayımız da bir hayli arttı. Bunun karşısında personel açığını gönüllü annelerle kapatıyoruz. Bütün faaliyetlerimizde hiçbir karşılık beklemeden yardımcı olan gönüllü annelerimiz var. Gönüllü annelerin büyük çoğunluğunu da buraya gelen engellilerin anneleri oluşturuyor. Ailelerin içinde Serpil Kökbay (48) ve Nimet Kaloğlu (41) adlı annelerimiz, her sabah işe gelir gibi geliyorlar. Temizlik yapıyorlar. Yemek yapıyorlar, engellilere çay veriyorlar, onları lavaboya götürüyorlar. Çocuklarla öz anneleri gibi ilgileniyorlar. Aynı duyarlılığı toplumun bütününden bekliyoruz.”
    
     -”ENGELLİLERİ İDARE ETMEK ZOR, AMA GÜZEL”-
    
     Çok sayıda engellinin akülü araç talebi olduğunu anlatan Yaşar Güler, ”Akülü araç onların ayakları. Bunu temin etmezsek onları eve mahkum etmiş olacağız. Bir araç kampanyası başlatacağız. Halktan ve ilgili kurumlardan destek bulacağımıza inanıyorum” dedi.
     Nimet Kaloğlu, 14 yaşındaki kızını her gün merkeze getirdiğini belirterek, ”6 yıldır merkeze geliyorum. Kızımı getirdikten sonra ben de burada kalıyorum. Buraya gelen engellilere yardımcı olmaya çalışıyorum. Burası oldukça kalabalık bir yer, engellileri idare etmek zor. Ama güzel” dedi.
     Serpil Kökbay da 30 yıldır engelli kızı ile yalnız yaşadığını, eşinden kızı doğduktan sonra boşandığını ifade ederek, ”Burada engelli çocukların ihtiyaçları ile ilgileniyorum. Çözemediğim sorunlarını görevli arkadaşlara iletiyorum. Bu sorunu nasıl çözebileceğimizi konuşuyoruz. Projeler oluşturuyoruz, etkinlikler yapıyoruz, piknikler ve geziler düzenliyoruz” diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.