Kendini Engelli Çocuklarina Adadi

Kategori : Genel |

Adanalı 11 çocuk annesi Leyla Parlak, bir yandan yaşları 30 ile 40 arasındaki engelli 3 çocuğuna bakabilmenin mücadelesini verirken diğer yandan da ilerleyen yaşı nedeniyle, çocuklarının geleceğinden endişe ediyor. Merkez Yüreğir ilçesine bağlı Gökçeli köyünde, kiralık evde yaşayan Leyla Parlak, yaşamını doğuştan zihinsel özürlü çocukları Erol (40), Hülya (38) ve Ali Parlak’a (30) adadığını, herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamak için kapı dışına bile çıkmaya çekindiğini söyledi. Leyla Parlak, çocuklarında ileri derecede zeka geriliği bulunduğunu ifade ederek, ”Yıllardır perişan haldeyiz. Bir yakınımızın yol göstermesiyle bu yıl çocuklarımdan 2’si için bana bakım ücreti bağlandı. Ancak, üçüncü çocuk için yasa gereği herhangi bir ödeme yapılamayacağı söylendi. Bakım maaşı çocuklarımın karnını doyurmaya yetmiyor. Çünkü, zeka özürlü oldukları için ne yediklerini biliyorlar, ne de doyduklarını” diye konuştu. Ömrü el verdiğince çocuklarına bakacağını ifade eden Leyla Parlak, karınlarını doyuramamaktan yakınarak, şunları söyledi:


         ”Zeka özürleri o kadar ileri ki onları tek başına evde bile bırakamıyorum. 30 yaşında olan oğlum Ali sürekli sigara içiyor, engel olamıyorum. Hülya ise çok ürkek. Bu yüzden ekmek almaya bakkala giderken onu içeriye kilitlemek zorunda kalıyorum. En büyük oğlum Erol ise sürekli kapı önünde oturuyor, içeri alamıyoruz. Ne yapacağımı şaşırdım. Çocuklarım benim her şeyim, hiç büyümeyen bebeklerim onlar.”
         Leyla Parlak, günübirlik işlerde çalışan eşini 1996 yılında kaybettiğini, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunca bağlanan evde bakım ücretinin dışında hiçbir gelirinin olmadığını, belirterek, şöyle  devam etti:
         ”Ev sahibi acıdığı için bizden para almıyor, ama kırılan dökülen yerlerini tamir etmemizi istiyor. Ödeyemediğim elektrik parası için kaymakamlığa başvurdum ancak, sonuç alamadım. Bana birisi yol göstersin. Çocuklarıma geçim sıkıntısı yaşamadan analık yapmak istiyorum.”
         Yaşadığı köyde ”Leyla Ana” diye tanınan Leyla Parlak, ”Her şeye rağmen halimize şükrediyorum. Çocuklarım yaşıyor, bu bana yetiyor. Tek korkum, ben öldükten sonra çocuklarıma kimin bakacağı. 7 çocuğum evli, bir çocuğum işsiz ve bekar, benimle yaşıyor. Onun akli dengesi yerinde nasıl olsa kendisine bakar. Ama Erol, Ali ve Hülya ne olacak” dedi.
         Leyla Parlak, engelli 3 çocuğundan 2’sine bağlanan bakım ücretinin kendilerini aç kalmaktan kurtardığını belirterek, ”Allah devletimizden, milletimizden razı olsun. Benim dileğim bize yardım elinin uzanması. Evin ihtiyaçları için eşten dosttan aldığım borçları ödeyemiyorum” diye konuştu.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.