Kirikkale’de Özel Eğitim Merkezinin Açilişi

Kategori : Genel |

TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın eşi ve Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (ÖZEV) Mütevelli Heyeti Başkanı Saime Toptan, toplumun engelli çocuklara destek vermesi gerektiğini söyledi.Saime Toptan, Kırıkkale’de, eşi Köksal Toptan’ın Milli Eğitim Bakanlığı döneminde, Bakanlığına bağlı bir okulken ”eğitim uygulama okulu”na dönüştürülen Mehmet Işıtan Eğitim Uygulama Okulu İşitme Engelliler Eğitim Merkezini ziyaret etti.
Ziyarette, Türkiye’deki engellilerle ilgili gelişmelerin dün ve bugün olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Saime Toptan, şunları söyledi:
”Dün anneler engelli çocukları doğduğu zaman ne yapacaklarını, nasıl davranacaklarını bilmiyorlardı. Türkiye’nin neresine gidersem gideyim engelli çocukların anne ve babalarının dile getirdiği sorun, onların toplumla bir araya gelememesinden kaynaklanan sorundu. Çok şükür bugün bu sorunun çözülmesi için çok önemli adımlar atılmış durumda. Bu sorunun çözülmesinin en önemli yolu, bu çocuklarımızın alacakları eğitimle toplum arasında olmasıdır. Anneler en çok bunu arzu ediyor. Çünkü, çocukları gibi kendileri de dört duvarın arasında kalmışlardı.”
     Bundan 15 yıl önce katıldıkları toplantılarda engelli annelerinden çocuklarının sokağa çıkarmalarını istediklerini vurgulayan Toptan, şöyle devam etti:
     ”15 yıl önce konuştuklarımızı şimdi konuşmuyoruz, Şimdi sivil toplum örgütleri, bu çocuklarımız daha kaliteli eğitim nasıl alır? AB’ye entegre olduğumuz bu dönemde bu konuda AB’nin neresindeyiz, dünya ülkelerinin neresindeyiz, bunları konuşuyor. Çünkü artık aileler, çocuklarının ana okulundan itibaren eğitim alma hakkının olduğunu biliyorlar. Bundan 10 yıl sonra şimdi konuştuklarımızı inşallah konuşmayacağız. Bundan sonra da başka sorunlar konuşacağız. Belki 10 yıldan önce aileler çocuklarımız bizden sonra nasıl yaşayacak diye düşünmeyecekler. Bunun için bunlar 2005 yılında Türkiye’nin gündemine geldi ve yasalar çıkartıldı. Engellilerle ilgili yasayla engelli çocuklarımız temel hak ve hürriyetlerden diğer çocuklar gibi yararlanabiliyorlar.”
     Samime Toptan daha sonra Özel Etik Grup Özel Eğitim Merkezinin açılış törenine katılarak, Kırıkkale Valisi Mustafa Bahrettin Demirer ve Belediye Başkanı Veli Korkmaz ile merkezin açılışını yaptı.
     Burada, hiçbir annenin çocuğunu sırtında okula götürmekten gocunmayacağını, ama giriş katı yerine ikinci kattaki sınıfına çıkarmasının anneyi üzeceğini ifade eden Toptan, ”Bu çocuklarımızın engellerini aşmaları için toplumun destek vermesi gerekir. Buradaki öğrencilerimizin bütün engelleri aşabilecek kapasitesi olduğuna inanıyorum. Bu düşüncelerle yeni yapılan rehabilitasyon merkezinin bütün çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
     Konuşmaların ardından Toptan, görme engelli Milletvekili Lokman Ayva ve diğer katılımcılara engelli çocuklar tarafından plaket verildi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.