Kktc’li Engelliler Spora Kavuşuyor

Kategori : Genel |

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) engelliler, federasyon aracılığıyla spor yapma imkanına kavuşacak.
         KKTCell Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Mustafa Kamalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engellilerin spor yapması için Türkiye ile işbirliği içinde olduklarını söyledi. Tekerlekli sandalye basketbol takımının Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun organize ettiği SÜper Lig’de yer aldığını ve mücadele ettiğini belirten Kamalı, şu an basketbolun dışında branşlarının bulunmadığını dile getirdi.
         KKTC’de Spor Bakanlığı’na bağlı olduklarını anlatan Kamalı, şöyle konuştu:
         ”Bakanlık havalı silah alımıyla ilgili karar aldı. Bir havalı tabancı ve tüfek alacağız. 2009-2010 sezonunda masa tenisi, atıcılık gibi farklı branşlar açarak bireysel sporlara ağırlık vereceğiz. Kıbrıs’ta nüfusun yüzde 10’u engellidir. Bir kısım engelli evlerinden çıkmıyor. Hala birçoğu kendisiyle barışık değil. Medya aracılığıyla çağrıda bulunuyoruz. Bizim çatımız altında birleşin, spor yapın diyoruz. Bizim federasyonumuz bir aile gibidir. Mutlu bir ortamdır. Herkesi buraya çağırıyoruz. Farklı branşlarda spor yapabiliriz. Spor, sosyalleşme için bir araç olacaktır.”
        
         -”HEDEFİMİZ BİREYSEL SPORLARDA OLİMPİYATLARA KATILMAK”-
        
         Türkiye’nin engelliler sporunda önemli mesafeler aldığını ve bundan yararlanmak istediklerini belirten Kamalı, ekonomik olarak sıkıntılar çekildiğini de söyledi.
         Sponsorluk ve devletin verdiği ekonomik katkı ile faaliyette bulunduklarını ve KKTCell’in sponsorları olduğunu anlatan Kamalı, şöyle devam etti:
         ”Hedefimiz, bireysel sporlarda olimpiyatlara katılmak. Herhangi bir sporcumuz olimpiyatlara neden katılmasın. Olimpiyatları planlıyoruz. Bu düşünceyle çalışıyoruz. İnanıyoruz ki belli başarılara ulaşırsak, çıtayı şu an olduğu yerden daha da yükseltirsek, bu çatı altına daha çok engelli gelerek spor yapacak. Bizim de performansı yüksek sporcuları seçme şansımız olacak. Kendi içimizde çalışarak bir yere kadar gelebiliriz. Türkiye bu konuda daha iyi yerdedir. Birlikte çalışarak çıtayı yükseltebiliriz. Türkiye’de şampiyonalara katılarak bunu başarabiliriz.”
        
         -18 LİSANSLI SPORCU-
        
         Şu an federasyonun basketbol takımının dışında kulüp olmadığını ifade eden Kamalı, ”Bireysel kulüpleri oluşturuyoruz. 1993’ten beri federasyon var ve basketbol oynatıyor. Dönem dönem maratona katılan ve havalı atıcılıkta mücadele eden sporcularımız var. Bu sporcular aynı zamanda basketbol takımında da görev yapıyorlar” diye konuştu.
         KKTC’de lisanslı toplam 18 engelli sporcunun bulunduğunu dile getiren Mustafa Kamalı, Murat Ekşi ve İbrahim Yavuz’un geçen hafta koşulan Avrasya Maratonu’na da katıldıklarını sözlerine ekledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.