Kurslar Sayesinde Niteliksiz Engelliler Nitelikli Oluyor

Kategori : Genel |

ERZURUM (CİHAN) – Türkiye Sakatlar Derneği (TSK) Erzurum Şube Başkanı Sadullah Efe, ortopedik engellilerin meslek sahibi olabilmesi için İşkur ile gerçekleştirdikleri kursların sonuç verdiğini söyledi.
    İstatistik verilerine göre Erzurum nüfusunun yüzde 10’unu engellilerin oluşturduğunu ifade eden TSD Şube Başkanı Efe, bunun yüzde 4’ünü de ortopedik engellilerin oluşturduğunu kaydetti. Erzurum’da 4 bine yakın ortopedik engellinin yaşadığını anlatan Efe, bunların önemli çoğunluğunun niteliksiz olduğunu vurguladı. İşkur ve Halk Eğitimi Merkezi ile ortaklaşa düzenledikleri meslek edindirme kurslarında yüzlerce engellinin meslek sahibi olmasının sağlandığına işaret eden Efe, özellikle bilgisayarlı muhasebe, web tasarım, Oltu Taşı işlemeciliği ve maket biblo yapım kurslarına ilginin yoğun olduğunu dile getirdi.


    Engellilerin meslek sahibi olmasıyla birlikte kendilerine cesaret geldiğini ve istihdama yönelik girişimcilik ruhlarında canlılık yaşandığına dikkat çeken Efe, “Yakın bir zamana kadar engelliler kendilerini toplumdan dışlanmış hissediyordu. Çünkü engellilerin mesleği yoktu. Şimdi meslek sahibi yaptığımız yüzlerce ortopedik engelli işverenlerin kapısını çalmakta. Yeteneklerine göre iş istemekte. Artık niteliksiz engelli dönemi önemli ölçüde geride kaldı. Ortopedik engelliler artık bilgilerine, yeteneklerine güvenerek ekmeğinin, geleceğinin peşinde koşmakta.” diye konuştu. (CİHAN)

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.