Lise Öğrencisi, Görme Engellilere Yoldaki Engeli Önceden Haber Veren Ayakkabi Geliştirdi

Kategori : Genel |

SAKARYA / ADAPAZARI (CİHAN) – Sakarya’da bir lise öğrencisi, ‘Kalp Gözü Projesi’ ile görme engellilere yönelik engeli önceden haber veren bir ayakkabı geliştirdi.  
    Erenler Yunus Çiloğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencisi Yunus Emre Yıldırım’ın projesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarına yönelik düzenlediği Proje Tabanlı Beceri Yarışması’nda ‘Moda Tasarım’ kategorisinde Türkiye birincisi oldu. Büyük ilgi gören ve normal ayakkabıdan farkı olmayan buluşa seri imalat için yoğun teklifler geliyor. Ayakkabı, özel düzeneği ile önündeki engeli tanıyarak topukta titreşim meydana getiriyor görme engelliyi uyarıyor.
    Ayakkabı-Seraciye bölümü 10. sınıf öğrencisi Yunus Emre Yıldırım, oturduğu sokakta görme engelli komşularının yaşadığı zorluklardan yola çıkarak böyle bir projeyi gerçekleştirdiğini söyledi. Yıldırım, “Bir görme engellinin rahat yürüyebilmesi için en rahat kullanacağı ve yanında ekstra taşımak zorunda kalmayacağı, ek yük getirmeyen ne olabilir diye düşündüm. Bölümüm ayakkabı olduğu için bir ayakkabı tasarlamaya karar verdim. 4 haftada bu ayakkabıyı tasarladım. Toplam 100 TL’ye mal oldu. Seri üretimle bu maliyet daha da azalabilir. Ayakkabı-Seraciye bölümünde hazırladık. Bir görme engelliye denettik ve projenin başarılı olduğunu gördük.” dedi.
SUDAN ETKİLENMİYOR
Tasarladığı ayakkabının sudan etkilenmediğini ve dört mevsim giyilebildiğini ifade eden Yıldırım, ayakkabının çalışma düzeneğini şöyle anlattı: “Görme engelli bireyin yürüyüş güzergahındaki engelleri ayakkabının ön kısmına takılan kızılötesi ışın sayesinde algılayarak ayakkabı tabanındaki titreşim motorunu aktif hale getiriyor. Görme engelli bu titreşim sayesinde önündeki en küçük engeli çarpmadan önce fark edebiliyor. Ayakkabının içinde topuk kısmında gizli bir devre var. Öndeki sensöre (kızılötesi algılayıcı) bağlı bu devre 40 santimetre ötedeki bütün engelleri fark edebiliyor. Engeli fark etme uzaklığı istenildiğinde ayarlanabilir. Ben bir adımı düşünerek 40 santimetre yaptım. Ayakkabının önündeki sensör engeli fark ettiğinde motor aktif hale gelerek titreşim yayıyor ve engelliyi uyarıyor. Arkada bulunan açma kapama düğmesi sayesinde istenildiğinde kapatılabiliyor. Ayakkabı tabanının içerisindeki 9 voltluk pil ile çalışıyor. Bu pil bittiğinde değiştirilebiliyor. Devreyi silikonlarla kapladığımız için ıslanmıyor. Yağmurda ve her tür hava şartlarında 4 mevsim giyilebilir.”
SERİ ÜRETİM TEKLİFİ YAĞIYOR
Geliştirdiği projesinin hem görme engelli dernekleri hem de ayakkabı firmalarının dikkatini çektiğini vurgulayan Yıldırım, seri üretim için yoğun teklif geldiğini kaydetti. Yıldırım, “Ayakkabı firmaları seri üretim için teklif veriyorlar. En son Bursa’dan bir ayakkabı sanayicisi ayakkabıyı seri üretmeyi teklif etti. Teklifi okulumuz inceliyor. Görme engelli dernekleri buluşumu heyecanla karşıladılar. İstanbul Altı Nokta Körler Derneği de ayakkabıyı görmek istedi.” diye konuştu.
    Proje Danışman öğretmeni Nuray Parlak ve usta öğretici Necdet Kazıcıoğlu ise böyle bir ayakkabı yapılması fikrinin Yunus Emre Yıldırım’a ait olduğunu belirterek, “Ayakkabıyı okulumuz Ayakkabı-Seraciye Bölümü’nde imal ettik. Patentini almak için başvuruda bulunacağız. Bu ayakkabı, görme engellilerin hayatını çok kolaylaştıracak. Çünkü günlük kullanıma çok uygun ve sıradan bir ayakkabından farkı yok.” ifadelerini kullandı.  
 
 
 
 
 
 
 
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.