Masal Kitabi İçin Ayaklariyla Resim Yapti

Kategori : Genel |

Eskişehir’de doğuştan iki kolu olmayan 6 yaşındaki Sümeyye Boyacı, merkezi Rusya’da bulunan Spivakov Vakfının önerisiyle Türkçeye çevrilen Rus masallarının resimlerini yapmaya başladı. Anadolu Üniversitesi (AÜ) Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi ve Spivakov Vakfı Türkiye Temsilcisi Amine Aygistova, geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Rusçaya çevrilen ve 20 bin adet basılan Türk masalları kitabının, Rus öğrencilere dağıtılmasını sağladı. Spivakov Vakfının desteğiyle bu kez Türkçeye çevrilecek Rus masallarının basılacak kitapları için de yine Aygistova çeviri yaptı. Bu masal kitabında yer alacak resimlerin Türk çocukları tarafından yapılmasına karar veren söz konusu vakıf, Aygistova’ya bu çocukların belirlenmesi için görev verdi. Aygistova da, kitapta yer alacak 5 masal için çizilecek resimlerden birini 6 yaşında iki kolu olmayan Sümeyye Boyacı’nın yapması için girişimde bulundu.
     
     -RESMİ AYAKLARIYLA YAPTI-
    
     Boyacı ailesinin teklife olumlu cevap vermesi üzerine küçük Sümeyye kitapta yer alacak ”Altın Balık” masalı için ayaklarıyla resim yaptı.
     Küçük Sümeyye’nin yaptığı resim, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile resmi görüşmelerde bulunmak için 12 Şubatta Moskova’ya giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliğinde düzenlenen bir etkinlikte Aygistova’nın kızı olan ve Türkçe bilen Moskova Konservatuvar Öğrencisi Aliya Vodovozova tarafından verildi.
     Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül’ün, resmi çok beğendiği, ”başarı engel tanımıyor” başlığıyla da gazetelere haber olan küçük Sümeyye’ye ”Sümeyye’ye başarılar diliyor, gözlerinden öpüyoruz” notu yazarak, ona destek verdiği bildirildi.
    
     -”ÇOK SEVDİĞİM OYUNCAK TAVŞANLARIMI VERECEĞİM”-
     
     Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tarafından imzalanan başarı notu, AÜ öğretim görevlisi Amine Aygistova tarafından küçük Sümeyye’ye verildi.
     Bu olaya çok sevinen küçük Sümeyye, Cumhurbaşkanı Gül ve eşine verilmek üzere sulu boyayla, ismine ”Gül Bahçesi” adını verdiği resmi yaptı.
     Küçük Sümeyye, sadece televizyonda gördüğü Cumhurbaşkanı Gül’e, içinden gül resmi yapmak geldiğini belirterek, ”onları ailece çok seviyorum. Cumhurbaşkanımız Gül’e ve eşi Hayrünnisa Gül’e, gösterdikleri ilgiden dolayı, çok sevdiğim oyuncak tavşanlarımı vereceğim” dedi.
    
     -”ENGEL BEDENDE DEĞİL RUHTADIR”-
    
     Büyüyünce, insanlara yardım etmek için hemşire olmak istediğini dile getiren Sümeyye Boyacı, şöyle konuştu:
     ”Hayat sloganım ‘engel bedende değil ruhtadır’. Evde sadece resim yapmıyorum, anneme ev işlerinde de yardım ediyorum, dişlerimi kendim fırçalıyorum, ihtiyaçlarımı kendim karşılıyorum; hatta kurabiye, mantı yapıyor, oyuncaklarıma elbise dikiyorum. Havaların soğuk olması nedeniyle hasta olacağım endişesiyle yüzme kurslarına bir süre ara verdim. Yaz mevsiminde yüzme sporuna yeniden başlayacağım. ”
     Küçük Sümeyye, sadece engelli çocukların eserlerinin yer alacağı bir sergi salonunun açılması için yetkililere de çağrıda bulundu.
     Öte yandan, Sümeyye Boyacı’nın, yaptığı 6 resmiyle bu yıl Moskova’da düzenlenecek ”Eşit İmkanlar” adlı uluslararası sanat festivalinde Türkiye’yi temsil edeceği öğrenildi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.