Maymun Beyninin Gönderdiği Sinyallerle Yürüyebilen Robot Geliştirildi

Kategori : Genel |

Japon ve Amerikalı araştırmacılar, bir maymun  beyninin yürüme sırasında bacaklara gönderdiği sinyallerle iki bacağını  harekete geçirebilen insansı bir robot geliştirmeyi başardı. Maymunda bacakları harekete geçiren sinir akımlarını tespit eden Japonya  Bilim ve Teknoloji Kurumu ile ABD’nin Duke Üniversitesinden  araştırmacılar, bu sinyaller sayesinde, uzaktan robotun bacaklarını  harekete geçirmesini ve robotun maymun gibi yürümesini sağladı. Amerikalı araştırmacıların iki şempanzeyi yürüme bandında tıpkı insan  gibi yürümeleri için eğittikleri ve bu hareketi sağlayan yüzlerce  sinirden gönderilen sinyalleri kaydettikleri, Japon ekibinin ise daha  sonra bu bilgileri insansı robotun anlayabileceği talimatlara  dönüştürdüğü kaydedildi. Bunu dünyada bir ilk olarak tanıtan araştırmacılar, böylece engellileri  yürüme       yeteneklerine yeniden kavuşturabilecek sinirsel protezlerin  yapımında önemli bir adım attıklarını savunuyor.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.