Meb, Özürlü Öğretmen Alacak

Kategori : Genel |

BAKANLIK, BİNİ ÖĞRETMEN, 2’ŞER BİNİ MEMUR VE HİZMETLİ OLMAK ÜZERE TOPLAM 5 BİN ÖZÜRLÜ PERSONEL ALACAK
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bini öğretmen olmak üzere toplam beş  bin özürlü personel alacak. Aldığı bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda ”sakatlık oranı en az yüzde 40” olan özürlü öğretmen, memur ve hizmetli görevlendirilecek. 
Bu çerçevede, 1000 öğretmen, iki bin memur ve iki bin hizmetli kadrosu ayrıldı. 
Öğretmen kadrosuna başvurabilmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinin (A) bendinde belirtilen genel şartlar aranıyor. Bu şartların yanı sıra, MEB Talim ve Terbiye Kurulunun kararı gereğince adayın mezuniyetinin, atanacağı alan öğretmenliğine uygun olması, eğitim fakültesi dışında bir fakülteden mezun olunmuşsa ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans veya pedagojik formasyon belgesi bulunması gerekiyor. Öğretmenliğe ilk defa atanacakların, başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olması şartı da aranıyor.
         
         Bakanlık, ikişer bin memur ve hizmetli kadrosuna yapacağı atamalara ilişkin koşulları da belirledi.
         Buna göre, memur kadrosuna atanacakların en az yüksekokul, hizmetli kadrosuna atanacakların ise lise veya lise dengi mesleki ve teknik okul mezunu olması gerekiyor.
         Hem öğretmen hem de memur ve hizmetli kadrosuna atanabilmek için ”Özürlülük Ölçütü Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik”te belirtilen sağlık kurumlarından adayların alacağı raporun ”Çalıştırılamayacağı İş Alanları” bölümünde ”Çalışabilir” ifadesinin yer alması da isteniyor.
         Başvurular, 26 Nisan-21 Mayıs 2010 tarihleri arasında il milli eğitim müdürlüklerine ”www.meb.gov.tr” internet adresinden elektronik ortamda yapılabilecek. Başvuru formları şahsen veya postayla il milli eğitim müdürlüklerine iletilebilecek.
         Başvuru için adayların Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan elektronik iş talep formunu elektronik ortamda doldurarak il milli eğitim müdürlüklerine onaylatması gerekiyor. Adayların ayrıca bir adet vesikalık fotoğrafı ve sağlık kurulu raporunu da başvuru formuna eklemeleri şartı bulunuyor.
         Sınav, 30 Haziranda yapılacak. Adaylar, kendilerine bildirilecek yer ve saatte sınava alınacak.
         Özürlü öğretmen alımının, MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (EĞİTEK) tarafından yapılacak sınavla gerçekleştirileceği öğrenildi.
        
         -AK PARTİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ AYVA-
        
         AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, engellilerin öğretmenlik yapmasının önündeki engelleri de kaldırdıklarını ve engellilerin başvuru için sadece çalışabilir raporu almaları gerektiğini kaydetti.
         Engelli öğretmen alımının detaylarının birkaç gün önce şekillendiğini belirten Ayva, engellilerin eğitimi, iş edinmeleri ve topluma kazandırılmaları konusunda oldukça mesafe alındığını anlattı. Ayva, toplumda engellilere karşı hala bir ön yargı bulunduğunu savundu.
         1996-2001 yılları arası 5 yıl İngilizce öğretmenliği yaptığını bildiren Ayva, velilerin ”Kör öğretmen istemiyoruz” şeklinde imza topladığına dikkati çekti. Ayva, toplumun farklılıklara saygı gösterme ve kabul etme noktasında bilinç kazanması gerektiğini bildirdi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir