Mezun Olan Engelli Kursiyerler İş Sahibi Oldular

Kategori : Genel |

Hakkari’de aldıkları ‘Dış giyim ve  terzilik’ kursunu başarıyla bitiren 2 engelli kursiyer, İş Kur’un  katkılarıyla iş sahibi oldular. İş Kur ile Bedensel Engelliler derneği tarafından açılan kursu başarıyla  bitiren kursiyerler Zeydin Hemetoğlu ile Mehmet Akmaz, malzeme ve kirası  İş Kur tarafından karşılanan terzi dükkanını ortak olarak  çalıştıracaklar.
Hakkari Vali Yardımcısı Ali Hamza Pehlivan, Keklikpınar Mahallesi’nde  oluşturulan iş yerinin açılışı nedeniyle düzenlenen törende, açılan  kurslarda amaçlarının kurstan faydalanan kişilerin konu edilen dalda iş  sahibi olmaları ve ekonomik kazanç sağlamaları olduğunu söyledi.


       Valilik olarak pek çok alanda olduğu gibi özürlü ve bedensel engelli  vatandaşların sosyal ve ekonomik alanda var olmaları gereken yerde  bulunmaları için çalıştıklarını anlatan Pehlivan, ”Bugüne kadar 100’ün  üzerinde bedensel engeli vatandaşımıza evde bakım hizmetleri adı altında  maaş bağlamış bulunmaktayız. Valiliğimize 150 tane daha başvuru  yapılmış. Kısa sürede bu başvuruları da değerlendireceğiz” dedi.
       İş Kur il müdürü Alaattin Aslan ise engellilerin daha kolay iş  bulmalarına ve kendi işlerini kurmalarına yardımcı olmak üzere Bedensel  Engelliler Derneği ile birlikte açtıkları ‘Dış giyim ve terzilik’  kursunun Kasım 2007 tarihinde sona erdiğini anımsattı.
       Kurs sonucunda başarılı olan tüm kursiyerlere sertifika verdiklerini  anlatan Aslan, ”Kurstan faydalanan ve başarı gösteren 2 engelli  vatandaşımızın kendi iş yerlerini kurmalarını sağladık. Terzilik  mesleğini icra edecek olan engellilerimiz aile bütçelerine katkı  sağlayacaklardır” dedi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.