Milli Eğitim Bakani Çelik: Okul Öncesi Eğitim Özürlüler İçin Zorunlu

Kategori : Genel |

ANKARA (CİHAN) – Özürlüleri eğitim sistemine katmayı amaçlayan Eğitim Her Engeli Aşar kampanyasının protokolü imzalandı. Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, özürlü çocuklara okul öncesi eğitimin mecburi olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün himayesinde Türkiye Beyazay Derneği tarafından organize edilen ‘Eğitim Her Engeli Aşar’ kampanyasının protokolü, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AK Parti Milletvekili Lokman Ayva ve çok sayıda davetlinin katılımı ile imzalandı. Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, özürlü çocuklara okul öncesi eğitimin mecburi olduğuna, bu eğitimi alan kişilerin gelecek yaşamlarının daha kolay olduğuna dikkat çekti.


Özürlülerin okul öncesi eğitimi konusunda vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Çelik, kampanyanın bu açıdan da verimli olacağına işaret etti.
Bakanlığı döneminde özürlü eğitimi konusunda büyük adımlar atıldığını belirten Çelik, özürlülere yönelik dağıtılan ücretsiz kitaplara değindi.
Dünyada zihinsel engellilere kitap dağıtan çok az sayıda ülke bulunduğunu kaydeden Çelik, Türkiye’nin bu alandaki çalışmalarından dolayı Avrupa Konseyi’nde örnek ülke olarak gösterildiğini dile getirdi.
Çelik, kampanya kapsamında Lokman Ayva’ya dünyadaki meşhur özürlüler ile ilgili kitap çıkarması önerisinde de bulundu.
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ise, projeyi çok önemsediğini belirtti.
Törende, Kütahya Yıldırım Beyazıt İlköğretim Okulu’nda okuyan görme özürlü öğrenciler Faruk Kızmaz, Sevim Şenol ve İstanbul Halıcıoğlu İşitme Engelliler İlköğretim Okulu’nda eğitimini sürdüren işitme engelli Eda Tavacı ile video konferans yapıldı.
Eda Tavacı’nın okuldaki ritim grubunda bulunduğunu öğrenen Bakan Çelik’in, “Seninle ortak bir yanımız var. Ben de fülütçüyüm” şeklindeki sözlerinin ardından salondan gülme sesleri yükseldi.
Öte yandan, törenin sonunda Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’ya görme engelliler için kabartma harflerle yapılmış kartvizit hediye edildi.
PROJENİN HEDEFLERİ
Türkiye’nin hiçbir köşesinde eğitim almayan özürlü kalmasın ilkesiyle hazırlanan kampanya çerçevesinde; eğitim sistemi ile ilişkisi olan engellilerin sayısının yüzde 50 oranında artırılması hedefleniyor. Projenin diğer hedefleri ise şöyle:
– Mevcut eğitim sistemi içinde yer alan engellilerin bir üst eğitime geçmesini sağlamak.
– Okul öncesi eğitime ihtiyaç duyan engellilerin yüzde 50’sinin okul öncesi eğitime erişimini sağlamak
– Okul öncesi eğitim ihtiyacını karşılamak üzere her ilde örnek sınıflar veya kaynaşmış eğitim veren sınıflar oluşturmak.
– Toplumun en az yüzde 10’unun, engellinin eğitim görebileceği kanaatine erişmesini ve eğitimin nasıl yapıldığı bilgisini edinmeyi sağlamak.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.