Milli Eğitim Bakanliği’ndan Devrim Gibi Proje: Engelli Öğrenciler Bütün Okullarda Okuyabilecek

Kategori : Genel |

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in imzasıyla bütün il valiliklerine gönderilen genelge, okul öncesi, ilk ve orta öğretim kurumlarını kapsıyor. Proje ile özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere normal eğitim hizmetleri de verilerek normal akranlarıyla birlikte aynı ortamda eğitimlerini sürdürmeleri hedefleniyor. Buna göre, özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler, akranları ile birlikte aynı sınıfta tam zamanlı sürdürebilecekleri gibi özel eğitim sınıflarında yarı zamanlı olarak da sürdürebilecek. Proje ilk etapta belli semtlerde uygulanacak ancak zamanla tüm okullara yayılacak. Uygulama, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından tek merkezden koordine edilecek.


 Uygulamadan, ağır zihinsel özürlüler dışındaki tüm engelliler yararlanabilecek. Her tür ve kademede kaynaştırma yoluyla eğitim alması gereken öğrencilerin okula/kuruma kayıtlarında ve devamlarında gerekli tedbirler alınacak. Ayrıca rehberlik ve araştırma merkezleri tarafından eğitsel değerlendirme ve tanılaması henüz yapılmamış özel eğitime ihtiyacı olan çocukların da okullara/kurumlara kayıtları yapılabilecek. Uygulamada en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri okulların fiziki mekânları ve engellilerin yararlanacağı araç ve gereçler teşkil ediyor. Buna göre okullarda özel eğitim sınıfı ile destek eğitim odası için ayrılan mekanların fiziki şartlarının (ısı, ışık, genişlik, hijyen vb.) eğitime uygun ve kolay ulaşılabilir olmasına dikkat edilecek. Eğitim ve öğretim açısından elverişsiz ortamlarda özel eğitim sınıfı ile destek eğitim odaları yapılmayacak. Yine özel eğitim sınıfı ile destek eğitim odasında okul öncesi eğitim malzemelerinden ve rehabilitasyon merkezlerinde kullanılan araç-gereçlerden yararlanılacak. Bu materyal ve donanım ihtiyacı valiler tarafından değil, yerel imkânlarla (okul aile birliği, belediye ve sivil toplum kuruluşları vb.) temin edilecek. İşitme cihazı gibi fiyatı yüksek olan cihazlar ise Bakanlık tarafından sağlanacak. Kaynaştırma uygulaması yapılan okul ve kurumlarda özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere bireysel ve grup eğitimi verilebilmesi için destek eğitim odası açılacak. Öğrenci taşıma servislerinde kaynaştırma öğrencilerinin taşınması konusunda kolaylıklar sağlanacak.

TÜM OKUL YÖNETİMİ VE ÖĞRETMELER SORUMLU OLACAK
Yetersizliği olmayan akranları ile aynı sınıfta ya da özel eğitim sınıflarına devam eden öğrencilerin kaynaştırma yoluyla eğitimlerinde sınıf öğretmenleri, özel eğitim sınıfı öğretmenleri ile rehber öğretmenlerin yanı sıra okulda görevli tüm yönetici ve diğer öğretmenler sorumluluğu birlikte taşıyacak. Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin ders ile ders dışı sosyal ve kültürel etkinliklere etkin olarak katılımlarının sağlanması yönünde gerekli tedbirler okul ve kurum yönetimlerince alınacak. Ayrıca, ilköğretim okulları ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan alan öğretmenlerinden maaş karşılığı ders saatini dolduramayan öğretmenlerin yanı sıra ders saatini dolduranlardan istekli olanlar destek eğitim odasında ihtiyaçlar doğrultusunda görevlendirilebilinecek. Zihinsel yetersizliği veya otizm olan öğrenciler için açılmış özel eğitim sınıflarında görev yapan öğretmenler ile bu sınıflarda etkinliğe katılan diğer eğitim personeli öğrencilerle bir arada oldukları bireysel ve grup eğitimi etkinliklerinde daha rahat hareket edebilmeleri için gerektiğinde beden eğitimi öğretmenleri gibi eşofman veya benzeri rahat kıyafetlerle derslere girebilecekler. Ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve/veya otizmi olan öğrenciler için açılan özel eğitim sınıflarında görev yapan öğretmenler, dinlenme aralarında da öğrencileriyle ilgilenecekler ve bu görevi yapanlar okul nöbetçi öğretmenliği görevinden muaf tutulacak.

 

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.