Muhtaçlar Devletten Yardim Alirken Ezilmeyecek

Kategori : Genel |

ANKARA (CİHAN) – Engelli vatandaşların devlet dairelerinde yaşadığı sorunlar ve sosyal yardımlarla ilgili isteklerini dinleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yardımların gerçekten ihtiyaç sahibi olanlara ulaştırılmasına çalıştıklarını söyledi.
 Küçük bir kız hastalığının tedavisi için Urfa’ya daha iyi doktor isterken, bir başka çocuk ise ödev yapabilmek için bakandan bilgisayar istedi.
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yeni bir Sosyal Yardım Yasası için engellilerin sorunlarını dinledi. Ankara Crown Plaza Otel’de ağırlanan engellilerle görüşen Bakan Çelik, onların hayatta karşılaştıkları sorunlar, sosyal yardımlarla ilgili istekleri ve kamu dairelerinde yaşadığı zorlukları dinleyerek, yeni yasayı yaptıkları toplantılardan edindikleri bilgiler ışığında ihtiyaçlara göre hazırlayacaklarını kaydetti.


 Engellilerin sorunlarını dinleyen Bakan Çelik, yaptığı konuşmada, engellilerin açıklamalarından ve konuşmalarından sosyal yardımların bir merkezden yapılması gerektiğini ve sağlıklı bir veri tabanı oluşturulması gerektiğini gördüklerini kaydetti. Kimin durumunun ne olduğunu, neye ihtiyacı duyduklarının belirlenmesinin gerekliliğini vurgulayan Bakan Çelik, “Hangi imkan sağlanırsa bu insan, insan onuruna yanaşır bir şekilde yaşamını sürdürür. Sosyal devlet olarak vatandaşlarımızın bir kısım özürlü, bir kısmı yaşlı, bir kısmı dezavantajlı diye vatandaşlarımız arasında bir ayrım yapma lüksümüz yoktur. Dolayısıyla sosyal devlet bütün vatandaşlarına eşit mesafede imkanlarını eşit mesafede kullanan devlet olmalıdır. Bu toplantının amacı size dönük hazırlanan sosyal yardımlar yasası size dönük yapılması gerekenleri ve sizin yaşadığınız sorunları çözüme kavuşturmaya yönelik bir toplantıdır. Neden Urfalı kardeşim Adana’ya tedaviye gidiyor. Neden Urfa’da sorunu çözülmüyor. Veya Adana’ya gitmesi gerekiyorsa bu devletin ona ilave olarak yapması gereken yardım nedir” dedi.
 Belediyeler, vakıflar ve sosyal yardımlaşma kurumları olmak üzere birçok kurumun vatandaşlara yardım yaptığını aktaran Çelik, “Önemli olan bir de bu yardımlar yerine ulaşıyor mu, ulaşmıyor mu ? Gerçekten bu yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara mı bu yardımlar yapılıyor. Yoksa bu yardımlar yapılmaması gerekenlere mi yapılıyor. Bu hengameyi de şu anda Türkiye yaşıyor. Belki birçok yerden bu yardımı alan yada hak ettiği halde bu yardımı alamayan birçok vatandaşımız var.  Türkiye’yi bu karışıklıktan da çıkarmamız gerekiyor. Gerçekten yoksulluk bir kaderimiz gibi değil, yoksulluğu ortadan kaldıracak gerektiğinde balık tutmayı da öğretecek, onları meslek sahibi de yapacak, iş sahibi yapacak bir düzenlemeyi yapmanın ne kadar gerekli olduğunu sizlerin değerlendirmeleri net bir şekilde ortaya koyuyor” diye konuştu.
 Yardımların insanı rencide etmeyecek şekilde yapılması konusuna da dikkat çeken Çelik, yeni yasayla yardımın muhtaçlar için bir hak haline getirileceği sözünü verdi. Çalışarak bir gelir temin etme şansı olmayanlara sosyal devletin yardımda bulunmasının bir hak olduğunu belirten Çelik, vatandaşların bunu alırken bir eziklik hissetmemesi gerektiğini söyledi. Bir kaza sonucu 10 kere beyin ameliyatı geçirmek zorunda kalan bir engelliyi örnek veren Çelik, devletin bu kişiye elini uzatmasının onun bir hakkı olduğunu belirtti.
 Çocukların 18 yaşına kadar tüm sağlık sorunlarının devlet güvencesi altına alındığını aktaran Çelik, yeni yasada bu çocuklara yapılacak ayni ve nakdi yardımların asgari ücreti aşmayacak şekilde düzenleneceğini söyledi. Muhtaç kişilere kira yardımı, nakdi yardımların yaşanabilir bir ortama kavuşturulması için hangi seviyede olması gerektiğini ve yoksulluğu azaltacak bir düzenlemenin mutlaka olması gerektiğine dikkat çeken Bakan Çelik, mevcut düzende birçok adaletsizlikler olduğunu, kimin yoksul, kimin yoksul olmadığı ayrımının yapılamadığını kaydetti.
 Özürlüler için çalışma hayatıyla ilgili güzel düzenlemeler yaptıklarına işaret eden Çelik, özel sektörde 100 kişinin çalıştığı her işyerinde yüzde 3, kamuda ise yüzde 4 özürlü çalıştırma zorunluluğu olduğunu, bu özürlülerin primlerinin ise devlet tarafından ödenerek iş bulmada bir avanta oluşturulduğunu açıkladı. Afyonkarahisar’dan gelen Sultan adında bir kızın evleneceğini hatırlatan Çelik, şöyle dedi:
 “Sultan’dı değil mi kızım adınız. Sultan kızımızın 28’inde nerede, ‘Evet 28 Haziran’da Afyonkarahisar Öğretmenevi’nde’ düğünü varmış. Bu düğünde bugünün anısını bize düşen neyse Sultan’dan arkadaşlarımız bütün taleplerini alacaklar. Sultan’ın tabi önce iş talebi var. Bunu da biz değerlendireceğiz ama bu düğünü yapmak da bizim boynumuzun borcu, görevimiz. Bugünün anısına biz Sultan’ın düğününü üstleniyoruz. Güzel bir düğün gerçekleştiririz. Tarih olarak o zaman buradaysak katılırız. Yurt dışı programı falan yoksa. Memnuniyetle biz de katılacağız.”
 Bir özürlü işsizlik yüzünden evliliğinin bozulduğunu söylerken, iki çocuğu ve kendisi özürlü olan bir bayan ise tedavi gördüğünü, özürlü bir kızının evleneceğini fakat maddi durumunun çok kötü olduğunu belirterek yardım talebinde bulundu. Görme engelli Sultan, engellilerin iş aramaya gittiklerinde özürlü oldukları gerekçesiyle birçok yerde aşağılandıklarını söyleyerek Bakan Çelik’ten iş talep etti. Babasının 10 yıldır yanlarında olmadığını, maddi durumlarının iyi olmadığını söyleyen  bir ilköğretim öğrencisi, öğretmenlerinin verdiği internette araştırma ödevlerini yapmak için Bakan Çelik’ten kendisine bir bilgisayar almasını istedi. ‘Ben okumak istiyorum’ diyen küçük bir kız ise, hasta olduğu için okula gidemediğini söyledi. Urfa’ya daha iyi doktorlar gönderilmesini isteyen küçük kız, “Urfa’ya daha iyi doktorlar gelmesi, benim hastalığımı bulmasını istiyorum” dedi.
 Bakan Çelik’le engelli vatandaşların görüşmesinden sonra toplantıya katılan engellilere birer şilt verildi. Engelli annesi bir engelli ise hastanede kendisine bir doktorun ‘Çekil be önünden’ diyerek hitap ettiğini söyledi. Engelli anne, kamu dairelerinde zaman zaman bu tür hor görülme ve aşağılanma olaylarını yaşadıkları şikayetinde bulundu. Bakan Çelik ise bu tür olayları sona erdirmeye çalışacaklarını söyledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.