Okullarin Engellilere Uygun Hale Getirilmesi Meb’in Görevidir

Kategori : Genel |

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Genel Başkanı Şükrü Boyraz, okulların engellilere uygun hale getirilmesi ve yeterli kadronun temin edilmesinin Milli Eğitim Bakanlığının görevi olduğunu kaydetti. Boyraz, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesinde, Özel Yabancı Ortaöğretim Okulları Sınav Yürütme Kurulunca yayımlanan duyuruda, ”Okullarımızda özel eğitim alması gereken öğrenciler ile bedensel engelli öğrencilere hizmet verme olanağımız bulunmamaktadır” cümlesinin yer aldığı ve bu durumdaki öğrencilerin 31 Mayısta yapılacak sınava dahil edilmeyeceğinin belirtildiğini ifade etti.

     Milli Eğitim Bakanlığı Temel Kanunu ve Birleşmiş Milletler Engellilerin İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ilgili maddelerini anımsatan Boyraz, okulların engellilere uygun olmadığı gerekçe gösterilerek okula kabul edilmeyeceklerini ve sınava alınmayacakları söyleminin açık biçimde engellilere yapılan bir ayrımcılık olduğunu savundu.
     Milli Eğitim Bakanlığının söz konusu duyuruyla temel yasası ve BM sözleşmesine aykırı uygulama yaptığını ifade eden Boyraz, şunları kaydetti:
     ”Okulların engellilere uygun hale getirilmesi ve yeterli kadronun temin edilmesi Milli Eğitim Bakanlığının görevidir. Sadece bir ayrımcılık değil, bu uygulamayla aynı zamanda bir görev ihmali ortaya çıkacaktır. Bu duyurunun derhal iptal edilerek, engelli çocuklarımızın sınava ve okullara girişlerinin önündeki engeller kaldırılmalıdır.”

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.