Onun Dünyasinda Sadece Rakamlar Var

Kategori : Genel |

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde, orta düzeyde zihinsel engelli olarak dünyaya gelen ve stereotipinin (yineleyici ya da törensel hareket, duruş ya da ifade) yanı sıra paranoid (kişilik bozukluğu) ve haptofobi (dokunulmaktan korkma) tanıları konulan 23 yaşındaki Samet Arslan, ezberindeki doğum tarihleri ve geriye dönük tarihlerin günlerini bir defada söylemesiyle ilçenin takvimi haline geldi. Özel Saruhanlı Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde eğitim gören Samet Arslan, kendisine ait oluşturduğu sanal dünyasında biriktirdiği tarihlerle Saruhanlı halkı için renkli bir kişilik yarattı.
Samet Arslan’ın, tanıdığı herkesin doğum tarihlerini ezbere bildiği, ayrıca geçmiş yıllarda hangi bayramın veya tarihlerin hangi günlere denk geldiğini kısa sürede söyleyebildiği, ayrıca yıllar sonrasına ait tarihlerin günlerini de bildiği öğrenildi. Yaklaşık 30 saniye düşündükten sonra sorulara yanıt veren Arslan’ın yanılma payının yüzde 1 olduğu kaydedildi.     Özel Saruhanlı Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Yasin Oğuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıldır merkezde eğitim alan Samet Arslan’ın bu yeteneğini öğrendiklerinde çok şaşırdıklarını söyledi.
     Arslan’ın, merkezde görev yapan bütün öğretmenlerinin, oturduğu mahalledeki vatandaşların ve tanıdığı herkesin doğum tarihlerini ezbere bildiğini ifade eden Oğuz, şöyle devam etti:
     ”Kendi çabasıyla her şeyi öğrenmiş. Elinde sürekli takvim taşıyor. Tanıdığı herkesin doğum günlerini ve özel günlerini rahatlıkla hafızasına alıyor. Sorulduğu zaman da cevap verebiliyor. Ayrıca geçmişe dönük özel gün ve tarihlerin, dini bayramların, resmi bayramların, kandil günlerinin tarihleri sorulduğu zaman çok fazla düşünmeden doğru olarak cevaplayabiliyor. Bunun yanı sıra örneğin 15 Temmuz 2015 tarihinin hangi güne denk geldiği sorulduğunda doğru yanıtlayabiliyor. Samet varken takvim aramıyoruz.”
    
     -”AYNANIN KARŞISINDA TEKRAR”-
    
     Özel Saruhanlı Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde görevli Psikopedagog Ali Sargın ise Samet’in sanal alemde gezen ve kendi kafasında kurduğu yaşamında, istekleri doğrultusunda hareket eden bir yapıya sahip olduğunu belirtti.
     Psikopedagog Sargın, ”Samet, rakamlara karşı çok yetkin. Söylenen herhangi bir rakamı ve doğum tarihlerini aynanın karşısına geçip bazen yarım saat, bazen de bir saat yüksek sesle sürekli tekrarlıyor. Öğrendiği rakamı iyice hafızasına yerleştiriyor. Ondan sonra asla unutmuyor. Bugün öğrendiği bir doğum tarihini, bir yıl sonra sorsanız, size rahatlıkla doğru olarak cevap verebilir” dedi.
     Bu tip insanların öğrendikleri bir bilgiyi unutmamalarının sebebinin, başka öğrenme uyarılarının bulunmamasından kaynaklandığını ifade eden Sargın, beynin sadece rakamlara odaklandığını ve bütün dikkatin bu konu üzerinde toplandığını kaydetti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.