Pecial Olympics World Summer Games Türkiye Atleti Garip Olcaş’a İşitme Cihazi Takildi

Kategori : Genel |

İSTANBUL (CİHAN) –  “Dünya Engelli Olimpiyatları”nda masa tenisi dalında gümüş madalya ile yurda dönen Garip Olcaş’ın işitme problemi, VKV Amerikan Hastanesi’nde yapılan tedaviyle çözüm buldu.  Olimpiyatlar esnasında atletlere uygulanan “Healthy Athletes” adlı özel standart sağlık programı taraması esnasında VKV Amerikan Hastanesi Odyoloğu Ayşen Erdil tarafından işitme sorunu olduğu tespit edilen Garip Olcaş, yapılan tedaviyle artık çok daha iyi duyabiliyor.
 Şanghay’da yapılan ve dünya üzerindeki pek çok farklı ülkeden zihinsel engelli sporcunun katıldığı Special Olympics World Summer Games’te masa tenisi dalında gümüş madalya kazanan Garip Olcaş, işitme engelini VKV Amerikan Hastanesi’nin desteğiyle aştı.
 Zihinsel engelli oldukları için bazı hastalıkları fark edilemeyen ya da zihinsel engellerinden dolayı rahatsızlıklarına yanlış teşhis koyulan sporcuların sağlık kontrollerini yapmak amacıyla özel olarak geliştirilen  “Healthy Athletes” (Sağlıklı Atlet) adlı sağlık taraması Galip Olcaş’a da uygulanmıştı. “Dünya Engelli Olimpiyatları”nda 1996 yılından beri uygulanan sağlık taraması ekibinde bu yıl yer alan VKV Amerikan Hastanesi Odyoloğu Ayşen Erdil, Garip Olcaş’ın işitme kaybı ve buna bağlı konuşma bozukluğu olduğunu saptamıştı.

 Türkiye’ye dönünce VKV Amerikan Hastanesi’nde tedavisi yapılan Garip’e, özel bir şirketin sağladığı işitme cihazı takıldı. VKV Amerikan Hastanesi Odyoloğu Ayşen Erdil, “zihinsel engelli çocuğa işitme testi yapmak zor bir işlemdir. Normal zihinsel fonksiyonları olanlar gibi iletişim kuramıyorlar. İşitme derecesinin tespiti özel teknikler ve çok deneyim gerektiriyor. Garip Olcaş’ın durumunu saptayınca tedavisini üstlendik.” dedi.
 Garip’in koçu Fatih Olgun ise, Garip Olcaş’ın tedaviden sonra daha iyi duymaya ve bazı sesleri taklit ederek daha iyi konuşmaya başladığını belirtti. Olgun, “Garip, şimdi arkadaşları ve çevresiyle çok daha rahat iletişim kurabiliyor ve çok mutlu” dedi.
 2007 olimpiyatlarında 6 farklı alanda 19.000 sağlık taraması yapıldı. Şanghay’a gelen 164 delegasyondan 159’u bu tarama kapsamına dahil oldu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.