Rize’de Kamu Görevlilerine ‘Işitme Engelliler Tercümanlığı’ Kursu

Kategori : Genel |

RİZE (CİHAN) – Rize’de işitme engelli tercümanlık kursuna katılan kamu görevlileri, çalıştıkları kurumlarda işitme engelli vatandaşları daha iyi anlama adına işaret dili ile konuşmayı öğreniyor.
Rize Halk Eğitim Müdürlüğü ve Rize İşitme Engelliler Derneği ortaklığıyla resmi dairelerde işitme engelli vatandaşlara yardımcı olacak personelin yetiştirilmesi amacıyla açılan ‘İşitme Engelliler Tercümanlığı Kursu’na adliye, polis, sağlık ve birçok devlet kurumunda çalışan 35 kamu personeli katılıyor. Rize İşitme Engelliler Derneği Başkanı Rafet Şentürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, kamu kurumlarında işaret dili bilen çalışan olmadığı için çok zorlandıklarını belirterek, ”Kalp hastasıyım. Özellikle sağlık hizmeti almaya başladığım dönemlerde bana yanlış ilaç verirler mi diye çok korktum. Bu kursun çok fayda sağlayacağına inanıyorum. Artık işitme engelli vatandaşlar için kamu kurumlarında hizmet alımlarında engellerin ortadan kalkacağını düşünüyorum.” dedi.

Kursta eğitmen olarak görev yapan Rize İşitme Engelliler Okulu eğitmeni Teoman Öztürk ise, yaptığı açıklamada kursun engelli vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmeye ve onları anlamaya yönelik açıldığını söyledi. Rize’de 680 işitme engelli vatandaş olduğunu ifade eden Öztürk; ”Bu vatandaşlarımız birçok alanda hizmet almakta zorlanıyor. Fındıklı ilçesinde noterde hizmet almak isteyen bir vatandaşımız derdini anlatamıyor. Rize’den 100 kilometre uzaklıktan beni çağırıyorlar. Gidemediğim zamanlarda vatandaş mağdur oluyor. Bu kurs sayesinde her ilçede bir kamu görevlisi işitme engelli vatandaşlarımızla ilgilenebilecek.” dedi.

UYGULAMA TÜRKİYE’DE İLK
Kursun devlet personellerine işitme dilini öğretme adına Türkiye’de ilk olduğunu ifade eden Öztürk, “Kursumuza katılan kişiler daha önce devlet dairelerinde işlerini halletmek isteyen işitme engelli vatandaşlarımızı anlamakta güçlük çekiyordu. Engelli vatandaşlarımızı anlama adına gönüllü olarak kursumuza katılan devlet çalışanlarına işitme dilini öğreterek kurumlarında yaşadıkları sıkıntıların önüne geçmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.
İşitme engelli vatandaşların içine kapanık bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Öztürk, şöyle devam etti: ”Bu vatandaşlarımız tanımadığı kişilere de pek fazla samimi olamıyor. Derdini anlatamıyor. Kendini dışlanmış gibi hissediyor. Ancak bu kurs sayesinde daha önceden tanıştığı kamu personeli ile çok rahatlıkla diyalog kurabilecekler. Bu kursun işitme engelli vatandaşları hizmet alımında engelsiz hale getireceğini düşünüyorum. Bizim de asıl hedefimiz engelsiz bir Rize oluşturmaktır.”

KURSİYERLER POLİS, SAĞLIK PERSONELİ
Kursiyerlerden polis memuru Necla Aktan, kursun kendilerine çok önemli katkı sağladığını kaydederek, daha önce anlaşamadığı işitme engellilerle şimdi arkadaş olduğunu işlemlerin çok daha rahat ve kolay yapıldığını söyledi. Adliye Personeli İsmail Şahintürk ise, “Zaman zaman duruşmalara zihinsel engelli vatandaşlarımız katılıyordu. Ve biz onları anlamakta güçlük çekiyorduk. O yüzden bu kurs bizim için oldukça faydalı geçiyor.” dedi.
Hastanelerde işitme engelli vatandaşları anlamakta güçlük çektiklerini söyleyen sağlık personeli Yaşar Kurt’ta, kurstan sonra hastanelere gelen engelli vatandaşlara çok yardımcı olacaklarını ifade etti.

(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.