Rusya’da Engelli Vatandaşlar Topluma Uyum Sorunu Yaşiyor

Kategori : Genel |

MOSKOVA (CİHAN) – Rusya’da yaşayan 13 milyon civarındaki engelli vatandaş eğitim, çalışma olanakları ve topluma adaptasyon gibi sorunlarla karşı karşıya.
    Rus uzmanlar engelli vatandaşların eğitim olanaklarından yararlanmaları için devletin gerekli desteği vermeleri gerektiğine dikkat çekiyor.
    Rus Argumenti Faktı gazetesi de yaptığı bir araştırmayla Rusya’da yaşayan engelli vatandaşların sorunlarını masaya yatırdı. Araştırmada yurt dışında yaşayan engelli vatandaşların topluma uyum konusunda Rusya’ya oranla daha iyi seviyede olduklarını dikkat çekildi.
    Rusya’da yetkililerin engelli vatandaşların ihtiyaçlarını görmezden geldiklerine işaret eden gazetenin araştırmasında, engelli vatandaş yokmuş gibi bir havanın mevcut olduğu vurgulandı.


    Rusya Özürlüler Derneği Başkanı ve Duma milletvekili Aleksandr Lomakin, özürlü vatandaşların eğitim almalarına yardımcı olunması gerektiğini belirtti. Lomakin, özürlü vatandaşların toplumdan soyutlandıklarına da işaret etti.
    Rusya Devlet Başkanlığı’nın Sivil Toplum ve İnsan Hakları Konseyi üyesi İrina Yasina da ülkede engelli vatandaşların içinde bulundukları şartların iyileştirilmesi yönünde görüşlerini açıkladı. Özürlülere iş olanaklarının sağlanması gerektiğine işaret eden Yasina, “Onlara herkesin yaşadığı hayat gibi yaşamalarını sağlamalıyız.” dedi.
 
(CİHAN)

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.