Sağir Ve Dilsiz Köyde Hastaliğin Sirri Araştiriliyor

Kategori : Genel |

KARS  (CİHAN) – Kars’a 50 kilometre uzaklıkta bulunan Susuz ilçesinin 60 haneli, 500 nüfuslu Küçük Çatak köyünde yaklaşık 40 kişinin kekeme, sağır ya da dilsiz olmasının sırrı araştırılıyor. Birkaç yıl önce de Devlet Hastanesi’nden giden sağlık ekibinin tarama yapması sonucu hastalığın genetik olduğu belirlenmişti.
    Küçük Çatak köyünde yaklaşık 40 kişinin kekeme, sağır yada dilsiz olması akıllara akraba evliliğini getirdi. Yapılan incelemelerde akraba evliliği yapmayanlarda bile aynı hastalıkların bulunduğu tespit edildi. Köy nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unun aynı hastalıklara yakalanması yetkilileri harekete geçirdi. Köyde yapılan incelemede kekeme olan veya konuşamayan ya da işitme engelli olan bazı çocukların hiç okula gitmedikleri ve eğitim görmedikleri belirlendi.

 Rehabilitasyon merkezlerinin yetkilileri de köye giderek araştırma yaparken, özellikle okuma çağındaki işitme engelli, dilsiz ve kekeme çocukları devletin yardımıyla eğitime almak istediklerini söyledi. Ailelerin istemeleri halinde çocuklarını bu rehabilitasyon merkezlerine gönderebileceklerini ifade eden yetkililer, çocukların köyden alınması, barınma ve köye bırakılması masraflarını ise devletin karşılayacağını ifade etti.
    20 yıl önce eşini kaybeden Tazegül Mintaş, 5 özürlü çocuğuyla ortada kalmanın zorluğunu anlatarak, “İlk önceleri bu durumu normal karşılamıştık. Derdimizi anlatacak kimseyi bulamayınca kader deyip bağrımıza taş basarak hayatımıza devam ettik. Köyde hemen her evde engelli var. Zaten çok zor olan hayat şartları bizler için ağır bir yük. Sizler yaramıza tuz bastınız sanki. Canımız acıdı. Derdimizi dinleyen birilerini görünce artık yardım istiyoruz. Yardım edin bu çocuklar dünyadan bi haber, suskun büyümesin. Bu güne kadar bizleri fark etmeyen devletimizden yardım istiyoruz.” dedi. Sergen isimli bir engelli ise “İnsanlara muhtaç yaşamak istemiyorum. İşitme cihazıyla bu durumdan kurtulabilirim. Köyden ayrılarak çalışmak istiyorum. Fakat bunu yalnız yapamam. Bu durumla alakalı araştırma yapılıp çözüme ulaştırılmasını istiyorum. Bizden sonrakiler aynı problemi yaşamasınlar.” diye konuştu.
    5 çocuklu, 85 yaşında sağır ve dilsiz Zernişan Meco ise “Gelinim ve 3 çocuğu ağır işitiyor. Konuşma problemi yaşıyor.” şeklinde konuştu.  (CİHAN)

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir