Saime Toptan: Engellilere Gelenek Ve Göreneklerimize Uygun Şekilde Yaklaşmaliyiz

Kategori : Genel |

KONYA (CİHAN) – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan’ın eşi Saime Toptan, engelli vatandaşlara karşı sergilenen davranışlarda yasaların yanında gelenek ve göreneklere uygun şekilde yaklaşılması gerektiğini söyledi. Toptan, Türk milletinin engellilere karşı diğer ülkelere göre daha yardım sever olduğunu söyledi.
    TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın eşi Saime Toptan, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Konya’ya geldi. Sabahın erken saatlerinde özel bir rehabilitasyon okulunu ziyaret eden Saime Toptan, burada engelli öğrencilerin yaptıkları süsleme eşyalarını inceledi. Engelli çocuklarla tek tek ilgilenen Toptan’a öğrenciler, Mevlana figürünün bulunduğu bir halı hediye etti. Toptan daha sonra Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunları tarafından organize edilen ‘İnsan Hakları Panali’ne katılmak üzere Konya Ticaret Odası’na (KTO) geldi. Panele, Konya Valisi Osman Aydın, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, hukuk fakültesi öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 
    Toplum olarak engellilere özel bir alaka gösterildiğini belirten TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın eşi Saime Toptan, Türk milletinin diğer ülkelere göre engelli vatandaşlara daha hoşgörülü yaklaştığını ifade etti. Engelli vatandaşların hakları konusunda hayal edilemeyecek seviyelere gelindiğini aktaran Toptan, “Engellilere sahip çıkma anlamında Türkiye’de büyük gelişmeler yaşandı. Yıllar önce bu seviyeye geleceğimizi düşünemiyorduk. Fakat bu seviyeler de yeterli değil. Hala birçok eksik kaldığımız nokta var. Bunları en kısa zamanda gidermek için çalışmalar yapılıyor. Dünyada hakları düzenleyen yazılı ve yazısız kurullar, kanunlar ve sözleşmeler var. Örf adet ve gelenekler var. Ancak bu kuralların sadece varlığı engellilerin toplumla kaynaşmasına, içinde yaşadığı topluma ait olduğunu hissetmesine ne yazık ki yeterli değildir. O zaman engelliler için bazı destekleyici ve koruyucu hüküm ve kurallar gerekmektedir. Uluslararası hukuk adı verilen ülkelerin üye olduğu çeşitli organizasyonların sözleşmeleri yeterli değildir. Bu sözleşmelerin sadece imzalanması yeterli değil bunların hayata geçirilmesi gerekmektedir.” dedi.
    Ülkemizde engelli mevcudiyetinin Avrupa ortalamasının üzerinde olduğunu belirten Konya Valisi Osman Aydın, sağlıklı vatandaşların da yarın engelli olmayacaklarının garantisi olmadığını söyledi. Sağlıklı insanların engelli vatandaşlara hoşgörülü davranması gerektiğini ifade eden Aydın, engellilere yardımcı olunması gerektiğini vurguladı. Hükümetin engelliler konusunda son yıllarda büyük adımlar attığını hatırlatan Osman Aydın, “Hükümet, engelli vatandaşlarımızın sorunlarını bir nebze olsun çözmeye çalıştı. Engelli vatandaşların engelini kaldırmak için bir hayli caba sarf ediyorlar. Rehabilitasyon merkezlerini arttırarak, burada engellileri sosyal hayata katmaya çalışıyorlar. Ayrıca evde bakım hizmetinde yararlanmak için başvurularda bulunuldu. Bunları değerlendirdik. Ailelerin evlerine giderek, bakım konusunda anne-babanın yükünü biraz da olsa hafifleteceğiz.” diye konuştu.
    Engelli haklarının gündemde tutulması gerektiğini söyleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bu konuda yerel yöneticilere önemli görevler düştüğünü işaret etti. Konya’da yaklaşık 100 bin engelli olduğunu aktaran Akyürek, asıl engelin vücutta değil, gönüllerde, beyinde ve kalpte olduğunu sözlerine ekledi. (CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.