Sakarya’da Engelli Ailelerinin Protestosu

Kategori : Genel |

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, engellilerin eğitim haklarının ellerinden alındığını savundu. Sakarya’da özel eğitim kurumlarında eğitim alan engelli öğrencilerin, sağlık kurulu raporlarının Sakarya Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) tarafından değiştirilerek eğitimlerinin engellendiğini öne süren aileler, eylem yaptı.     Sakarya Rehberlik ve Araştırma Merkezi önündeki eylemde konuşan Şükrü Boyraz, görme, zihinsel, bedensel engelliler, dil ve konuşma bozuklukları, dikkat eksiklikleri ve otizm gibi alanlarda eğitim alan öğrencilerin sağlık kurulu raporlarının RAM tarafından yeniden değerlendirildiği ve derecelerinin haksız yere değiştirildiğini iddia etti. Birçok ailenin mağdur olduğunu belirten Poyraz, uygulamaya son verilmesini ve çocukların özel eğitim haklarının geri verilmesini istediklerini söyledi. Bu uygulamanın neden yapıldığını anlayamadıklarını ifade eden Boyraz, şunları kaydetti:     ”Raporların dereceleri değiştirildiği için birçok aile çocuklarını özel eğitim merkezlerine götüremiyor. Engellilerin eğitim hakları ellerinden alınıyor. Öncellikle sağlık kurul raporlarının, rehberlik araştırma merkezlerince dereceleri haksız yere değiştirilmemeli. Ailelerimiz bu raporları almak için her gün merkezlere geliyorlar, uğraşıyorlar. Bu sorunumuz çözülene kadar mücadele edeceğiz. Gerekirse Ankara’ya gideceğiz. Orada da eylem yapacağız.”
     Eyleme katılan Nesrin Kaplan, 12 yaşında engelli kızı olduğunu belirterek, kızını rapor alamadıkları için özel eğitim merkezine gönderemediğini söyledi.
     Sakarya’da birçok ailenin mağdur olduğunu belirten Kaplan, şöyle konuştu:
     ”Bir an önce bu mağduriyetimiz giderilmeli. Kızımı özel eğitim merkezine gönderiyordum ve çok büyük faydasını gördüm. Özel eğitim, çocuklarımızın her yönden gelişmesine katkı sağlıyor. Ama rapor alamadığım için artık gönderemiyorum. Neden böyle bir uygulama yaptıklarını anlamış değiliz. Engelli çocukların daha fazla eğitime ihtiyacı var.”
     ”Çocuklarımızın eğitim hakları geri verilsin” şeklinde slogan atan aileler, daha sonra dağıldı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.