Santral Oparatörlüğü Kursu Alan Görme Engelliler İş Sahibi Oldu

Kategori : Genel |

ORDU  (CİHAN) – Ordu’da ilk kez düzenlenen bir kursla iki görme engellinin, aldıkları santral operatörlüğü kursuyla hayatı değişti. Gerekli çalışma ortamı ve sahasının oluşturulmasının ardından bir aylık eğitim alan iki görme engelli, nitelikli hale getirildi. Görme engelli iki kişi daha sonra, çeşitli kurum veya kuruluşlarda istihdam edilecek.
Ordu’da, Ordu Görme Engeliler Derneği’nin düzenlediği görme engelli iki kişi, santral operatörlüğü eğitimlerinin ardından hayatları değişti. Ordu Görme Engelliler Derneği ve Ordu Defterdarlığı’nın ortaklaşa düzenlenen proje kapsamında, görme engelli Şirin Karataş ve Âdem Gümüşay bir aylık bir süre içinde gerekli ortam ve çalışma sahaları hazırlanarak eğitim verildi. Yapılan eğitimler sonucu nitelikli bir kadroya sahip olan iki şanslı görme engelliye sertifikaları verildi.
Ordu Defterdarlığı toplantı salonunda yapılan sertifika töreninde, bir konuşma yapan Ordu Görme Engelliler Derneği Başkanı Vedat Yavuz, görme engellileri eğiterek nitelikli hale getirmek için çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Ordu’da görme engelli yaklaşık 500 kişi bulunuyor. Bunların çoğu aileleri tarafından “Görme engelli” diye dışarıya dahi çıkarılmıyor. Bu görme engellilere de ulaşılarak eğitilmeleri için çalışacağız. Bizler artık göremediğimiz için utanmıyoruz, beyaz bastonumuzla sokakta rahat dolaşabiliyoruz. Bu iki arkadaşımız da, beyaz bastonlarıyla şimdi benden daha iyi işe gelebiliyorlar.” dedi.
Defterdar Erol Pişkin ise, insan sağlığının kıymetinin ölçülemediğini belirterek “Vedat Yavuz, kendisi gibi iki kardeşine yardımcı oldu. Diğer görme engelliler de birer yurttaş olarak hayata sıkı sıkı bağlanacaklar. Gerek aileleri gerekse bizler bunun için onlara destek olmanın yanı sıra eğitimleri için de gerekli imkânları sağlamalıyız. İnsan sağlığını kaybedince değerini anlıyor. Ben de bir kaza sonucu bacağımı kırdım ve yaklaşık 8-9 ay bastonla ve koltuk altı değnekleriyle gezdim. O zaman sokakların, kaldırımların ve hatta bazı iş yerlerinin ne kadar kötü olduğunun farkına varıyorsunuz.” dedi.
Ordu’da diğer kurumların da engelliler için çalışma yapması gerektiğini ifade eden Pişkin “Bizlere büyük görevler düşüyor. Bu iki kişiye sertifikalarını verdikten sonra istihdam edilmesi için de iş araştırması yapmalıyız.” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından, görme engelli Şirin Karataş ve Âdem Gümüşay’a sertifikaları takdim edildi.
 
 
 
 
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.