Side Belediyesi, Yeni Sezonda Mavi Bayrakli Otel Sayisini Artiracak

Kategori : Genel |

ANTALYA / MANAVGAT (CİHAN) – Antalya’nın Manavgat ilçesi Side Belediyesi, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) ile yapacağı eğitim çalışmalarıyla bölgede mavi bayraklı konaklama tesisi sayısını artıracak. Belediye, geçen yıl Side destinasyonunda 7 mavi bayrak alan işletme sayısını 2010’da 15’e çıkarmayı hedefliyor.
    Side Belediyesi ve TÜRÇEV’in Asteria Hotel’de yaptıkları eğitim seminerinde turizmciler mavi bayrak kriterleri ve turizme getirdiği markalaşma konusunda bilgilendirdi. TÜRÇEV Antalya İl Koordinatörü Lokman Atasoy, sahillerde mavi bayrak kriterinin en başında denizlerin temiz olması olduğunu söyledi. 
    Atasoy, “Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE)’nin mavi bayrak almada en önemli kriteri deniz suyu ve çevre temizliğidir. Mavi bayrağın özünü çevre temizliği ve doğanın korunması vardır. Mavi bayraklı otellerin pazarlanması dünya turizminde daha kolaydır. Turizmde markalaşmanın mavi bayraktan geçer. 2009 yılında mavi bayrak almanın 27 kriteri var. Bu kriterler FEE’nin aldığı kararlar doğrultusunda her yıl değişebiliyor. Yeni yılda plajlarda engelli yolu ve şezlongu olması zorunlu hale gelecek.” diye konuştu.
    Side’de sezon öncesi kaçak yapıları yıkarak turizm beldesini dünyada marka yapmak için uğraş verdiklerini belirten Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, geçen yıl Side’de FEE’nin 27 kriterini yerine getiren 7 otelin mavi bayrak aldığını dile getirdi.
    Türkiye’de 286 plajın mavi bayraklı olduğunu belirten Uçar, bunun İspanya’da 486 ve Yunanistan’da ise 425 olduğunu kaydetti. Uçar, “Kıyılarımızın korunması ve bölge destinasyonun dünya turizm pazarında marka olmasında mavi bayrağın çok büyük önemi var. Mavi bayrak, turizm sektörünün markalaşmasının adıdır. Side Plajı temizliği ve doğal güzelliyle 25 yıldır turistlerin tercih ettiği yer olmuştur.” şeklinde konuştu.
 
 
 
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.