Sinavla 28 Engelli İstihdam Edilecek

Kategori : Genel |

Kamu kurum ve kuruluşları, engelli personel istihdam etmek için sınav açacak. Sınavı kazanan 28 engelli, çeşitli kurumlarda istihdam edilecek.
     AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası olmak üzere birçok kuruma, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 30. maddesi gereğince, sınavla en az yüzde 40 engellilik oranına sahip personel alınacak.
     Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, ”beden işçisi” olarak çalışmak isteyen ve en az yüzde 40 engellilik oranına sahip adayların, 2008 Kamu Personeli Seçme Sınavından 60 ve üzerinde not almış olması gerekiyor. Bakanlık, Altındağ Şube Müdürlüğünde görev yapmak üzere de bir engelli istihdam edecek.
     İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda çalışmak isteyen engellilerden, tercihen 2 yıl iş deneyimine sahip olmaları ve ”Word”, ”Excel” ve ”PowerPoint” gibi bilgisayar programlarını kullanabildiklerini gösterir sertifika isteniyor. Sınavı kazanan 2 engelli, büro memuru olarak görev yapacak. Söz konusu personel alımları için adaylar, ilanların Resmi Gazete’de yayımlanmasından itibaren 15 gün içinde başvuru yapabilecek.
     Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’nde bilgisayar işletmeni olarak çalışmak isteyen bir engellinin de en az lise mezunu olması gerekiyor. En az lise mezunu ile Web ve grafik tasarım sertifikası da adaylarda aranan şartlar arasında yer alıyor.
     Engelli istihdam edecek diğer kurum ve kuruluşlar, aranan şartlar ve aday sayıları ise şöyle:
     ”-Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğü’ne lise mezunu 2 memur ile yüksekokulların büro yönetimi, sekreterlik, muhasebe, işletme ve bilgisayar bölümü mezunu 1 memur,
     -Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü’ne ortaöğretim mezunu 1 hizmetli,
     -Bilecik Üniversitesi Rektörlüğü’ne lise veya lise dengi meslek lisesi mezunu 3 memur,
     -Amasya Üniversitesi Rektörlüğü’ne lise veya lise dengi meslek lisesi mezunu 3 memur, mühendislik fakültesi mezunu 1 mühendis ve yüksekokulların ilgili bölümlerinden mezun 1 tekniker,
     -Bingöl Üniversitesi Rektörlüğü’ne lise mezunu 2 memur,
     -Kütahya Belediye Başkanlığı’na lise veya lise dengi okul mezunu 2 bilet satış memuru ile yüksekokul mezunu 1 bilet satış memuru, lise veya lise dengi okul mezunu 1 veri hazırlama ve kontrol işletmeni ile yüksekokul mezunu 1 veri hazırlama ve kontrol işletmeni, lisans mezunu 1 veznedar ve 1 memur ile ortaokul mezunu 1 hizmetli,
     -Mardin Derik Belediye Başkanlığı’na lisans mezunu 1 ayniyat saymanı,
     -Afyonkarahisar Nuribey Belediye Başkanlığı’na lise veya endüstri meslek lisesi mezunu 1 tahsildar.”
   
     -BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER-
   
     Kamu kurum ve kuruluşlarındaki özürlü personel için başvuracak adayların iş talep formu doldurmaları gerekiyor. Başvuru yerlerinden alınabilecek iş talep formlarının yanı sıra adaylardan 1 vesikalık fotoğraf ve sağlık kurulu raporu fotokopisi isteniyor.
     Kurum ve kuruluşlara yapılacak ve 24 Nisan’da başlayacak müracaatlar 11 Mayıs’a kadar devam edecek.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.