Sivas Valilik Binasina Engelliler İçin Asansör Yapilacak

Kategori : Genel |

SİVAS (CİHAN) – Sivas Valisi Veysel Dalmaz tarafından, engellilerin üst katlara çıkabilmesi amacıyla valilik binasına asansör yapılması için çalışma başlattı.
 Bu amaçla Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü, tarihi binaya asansör yapılıp yapılamayacağı konusunda inceliyor. Engelli vatandaşları sevindirmesi beklenen karar önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.  
 Sivas’ta engelli vatandaşların resmi kurumlara giriş çıkışları bugüne kadar sorun oluyordu. Engelli vakıf ve derneklerin talepleri üzerine ilk adımı Sivas Valiliği attı.
 1884 yılında Vali Halil Rıfat Paşa tarafından yaptırılan binanın arka kapısına asansör yapılması için çalışma başlattı. Vali veysel Dalmaz, bu konunun araştırılması amacıyla talimat verdi.


 Dalmaz, engelli vatandaşların yardım almadan kendi imkanlarıyla valiliğin üst katlarına çıkabilmesi için merdiven engelini kaldırmak istediklerini söyledi.
 Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü talimat üzerine tarihi valilik binasında araştırma başlattı. Binaya asansör yapımı için uygun bulunması halinde yürüme özürlü vatandaşların önünde engel olan merdivenler sorun olmaktan çıkacak. Asansörün, arka kapı girişine yapılması düşünülüyor.

 VALİLİK BİNASININ TARİHÇESİ

 Tarihi Sivas Hükümet Konağı, Vali Halil Rıfat Paşa tarafından 1884 yılında 50 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğindeki kesme taşlardan 2 katlı olarak yapıldı.  
 Güzel bir taş işçiliğiyle yapılan binanın ön ve arka girişleri, ikişer sütunlu destekli büyük kapılardan oluşuyor. Vali Muammer Bey zamanında 1913 – 1917 yılları arasında ahşap olan binaya, 3. kat ilave edildi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.