Sivas’ta, Evde Bakim Hizmetinden 750 Aile Faydalaniyor

Kategori : Genel |

SİVAS  (CİHAN) – Geçen yıl yürürlüğe giren ‘Özürlü Evde Bakım Projesi’ kapsamında Sivas’ta 750 aile maaşa bağlandı. Proje sayesinde ulaşılan ihtiyaç sahipleri devletin bağladığı maaşla yaşamlarını sürdürüyor.
 Hükümet, 2007 yılında çıkardığı bir yasayla, evinde engelli bireyi bulunan ihtiyaç sahibi ailelere destek oluyor. Yüzde 50 iş göremez raporu bulunan bireylere asgari ücret düzeyinde maaş bağlanmasını öngören yasa, Sivas’ta da hızlı bir şekilde uygulandı.
 Bir yıl içinde Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Sivas İl Müdürlüğü’ne bin 250 kişinin müracaat ettiği belirtildi. Bu müracaatlardan binin üzerinde ailenin durumu incelenerek yaklaşık 750’sine maaş bağlandı.

 
 Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Sivas İl Müdürü Tahir Özel, söz konusu bakım hizmetlerinden yararlanmak için müracaat edenleri titizlikle incelediklerini söyledi. Müracaatların halen devam ettiğini belirten Özel, şartları uyan 750 özürlü aileye asgari ücret tutarında maaş bağlandığını ifade etti.
 Özürlü Evde Bakım Projesi’nden faydalanmak isteyenlerin yüzde 50 ve üzerinde ağır özürlü olması gerektiğini kaydeden Özel, ayrıca, aylık gelir tutarının aile kişi sayısı başına aylık net asgari ücretin üçte ikisinden daha az ve engellinin bakıma muhtaç olması şartlarının arandığını anlattı.
 Özürlü Evde Bakım Projesi kapsamında maaş bağlanan aileleri 6 ayda bir tekrar incelemeye tabi tuttuklarını dile getiren Özel, “Ailenin, aldığı maaşı özürlü vatandaşımızın bakımında kullanıp kullanmadığını inceliyoruz. Eğer aldıkları parayı bu amaç dışında kullandıklarını tespit edersek maaşı kesiyoruz” diye konuştu.
 Özürlülerin aile ortamında kalmasının sosyalleşmeleri açısından çok önemli olduğunu belirten İl Müdürü Tahir Özel, “Bu sayede engelli kişinin topluma kazandırılması daha kolay oluyor” dedi.
 Tahir Özel, il merkezi, ilçeler ve köylerden evde bakım hizmetinden faydalanabilecek şartları taşıyan herkesin müdürlüğe müracaat etmelerini istedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.