Sol Ayaği Ve Sağ Kolundan Özürlü Kişi, Otomobil Alirken Ötv Muafiyetinden Yararlanamiyor

Kategori : Genel |

AK Parti’nin görme engelli  İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, özürlülere yönelik bir çok alanda  iyileştirme içeren ”Özürlüler Çözüm Paketi” üzerinde çalışıyor. Türkiye Beyazay Derneği başkanlığını da yapan Ayva, yaptığı açıklamada, paket içinde özürlülerin araba alırken vergi  muafiyeti konusunda yaşadıkları sorunlardan, eğitim ve istihdam  olanaklarına kadar bir dizi desteği içerdiğini anlattı. Sol ayağından ve sağ kolundan özürlü kişilerin H tipi ehliyet  alabildiğini, ancak araba alırken ÖTV muafiyetten yararlanamadığını  belirten Ayva, ”Bir özürlü, ÖTV muafiyetinden yararlanarak satın aldığı  aracı 5 yıldan önce satamıyor. 5 yıl sonra satmak istediğinde, eğer bir  özürlüye satarsa muafiyet devam ediyor. Ancak, özürlü olmayan bir kişiye  satması durumunda ise 5 yıl önceki ÖTV’yi de ödemesi gerekiyor” dedi.

       Özürlünün  muafiyetten yararlanarak satın aldığı arabayı kullanmaması  halinde kendisine ceza kesildiğine dikkati çeken Ayva, bankaların  özürlülerin kendisinin aracı satın alması halinde kredi verdiğini,  yakınlarına ise vermediğini söyledi.
       Ayva, özürlülerin gümrükle ilgili de çeşitli sorunları olduğunu  belirterek, ”Özürlülere yönelik bu uygulamalar çok mantıksız. Bunların  değiştirilmesi gerekiyor. Ben de bunun için gayret gösteriyorum” diye  konuştu.
      
       -ÖZÜRLÜLER İÇİN FORUM-
      
       Türkiye Beyazay Derneği Ankara Şubesinin, otomobil sahibi olmak isteyen  ancak çeşitli sorunlarla karşılaşan özürlüler için 20 Nisan Pazar günü  Altınparkta forum düzenleyeceklerini bildiren Ayva, konunun taraflarının  forumda bir araya geleceğini anlattı.
       Ayva, ”Özürlülerin otomobil alırken, kullanırken, satarken, ithal  ederken, ehliyet alırken karşılaştıkları sıkıntılar tüm detaylarıyla  forumda tartışılacak. Bu forumda varılacak sonuçlarla, bir çözüm paketi  hazırlanacak ve ilgili makamlara iletilecek. Böylelikle ülkemizde ilk  defa, özürlülerin günlük yaşamını doğrudan ilgilendiren bu konuda,  sorunun bütün tarafları bir araya gelerek çözüm arayacaktır” dedi.
       Etkinliğin yapılacağı alanda çeşitli otomobil firmaları ve bankaların,  ürünlerini tanıtmak amacıyla stand kuracağını belirten Ayva, şöyle  konuştu:
       ”Otomobil almak için galerileri dolaşma şansı olmayan özürlüler,  hizmeti ayağına getiren firmaların araçlarını yakından inceleyerek karar  verme imkanı bulacak. Bunun yanında, bankalar da özürlünün şubeye  gelmesini beklemek yerine, ilk kez hizmeti özürlüye götürerek kredi  tekliflerini sunacak. Forum, özürlülere bir çok ilki bir arada  yaşatacak.”
      
       -PAKETTE NELER VAR?
      
       Ayva, ”Özürlüler Çözüm Paketi” içinde, eğitim imkanlarının  geliştirilmesinin de yer aldığını ifade ederek, özel eğitim  rehabilitasyon merkezlerinde haftada 2 saatlik eğitimin devlet  tarafından karşılanmasının yeterli olmadığını, bunun yerine özel okullar  yapılarak tam gün eğitim imkanı verilmesi gerektiğini söyledi.
       Özürlülerin istihdamının önemine dikkati çeken Ayva, ”Özürlülerin  sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesini istiyoruz. Ayrıca,  çalışan özürlüye araç gereç desteği verilmeli. Bunun için yasa  değişikliği yapılması gerekiyor” diye konuştu.
       Özürlülerin sağlık kurullarında yaşanan sıkıntıların da giderilmesi  gereğine işaret eden Ayva, özürlüler yasasında görme özürlünün iki  şahitle imza atma zorunluluğunun 2.5 yıl önce özürlüler Yasasında  kaldırılmış olmasına karşılık, halen TBMM Adalet Komisyonu gündeminde  bulunan Borçlar Yasa Tasarısına yeniden konulmuş olduğunu kaydetti. Bunun  üzücü olduğunu vurgulayan Ayva, ”Bu yanlışlık Komisyona bile gelmemeli.  Bunun kaldırılması için çalışacağım” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.