Sponsorlarini Bulduklari Spastik Engelliler Huzurevi İçin Arsa Ariyorlar

Kategori : Genel |

BURSA  (CİHAN) – Bursa Spastik Engelliler Rehabilitasyon Vakfı, yıl sonuna kadar sponsorlardan anahtar teslimi sözünü aldığı Spastik Engelliler Huzurevi için  arsa bulamamaktan yakındı. Bursa Spastik Engelliler Rehabilitasyon Vakfı Başkanı Bahriye Reyhan Fırçacı, Kültürpark’ta düzenlediği basın toplantısında yeni projeleri hakkında bilgi verdi. Düzenlenen etkinlik kapsamında aynı zamanda bir araya gelen vakıf üyeleri ile spastik engelliler ve aileleri piknik havasında eğlenme imkânı buldu.
Uzun zamandır düşünülmesine rağmen gerekli kaynak ve sponsor bulunamadığı için vakıf olarak hazırladıkları Spastik Engelliler Huzurevi projesini tamamlayamadıklarını aktaran Bahriye Reyhan Fırçacı, İstanbullu duyarlı 3 inşaat firmasının desteğiyle Avrupa’da eşi benzeri olmayan bir rehabilitasyon merkezi yapmaya hazırlandıklarını vurguladı.
    Bunun için tek eksiklerinin arsa olduğuna işaret eden Fırçacı, bina yeri için belediye başkanlarına yardım çağrısında bulundu. Fırçacı şöyle devam etti: “Sponsorumuz İstanbul’un 3 büyük inşaat şirketi, bize yıl sonuna kadar anahtar teslimi iç donanımı bitmiş binamızı yapacak. Lütfen rica ediyorum bizden bir karış yeri esirgemeyin. Çünkü bu, çocuklarımızın geleceğidir, bizlerinde bir spastik olmayacağımızın garantisi yok. Nasıl normal insanların huzurevi varsa, yarın anne babası vefat ettikten sonra spastik engelli çocuklarımız bakılabileceği ve ömürleri boyunca rahat edebileceği Spastik Engelliler Huzurevi yapmak istiyoruz. Bunun sözünü firmalardan aldık, tek isteğimiz belediyeler bize bir arsa tahsis etsinler.” dedi.
 
    “TÜRKİYE’DE SPASTİK ORANI YÜZDE 15,6 SEVİYESİNDE”
    Belediyeler tarafından kendilerine arsa tahsis edilmesi halinde yıl sonuna kadar anahtar teslimi binanın kendilerine teslim edileceğini belirten Bahriye Reyhan Fırçacı, “Şu anda kayıtlı 125 öğrencimiz var, biz daha fazlasına da açığız. Bize ne kadar büyük arsa tahsis edilirse bizde binayı ona göre yaparız, 5 katta yaparız, 7 katta yaparız, bunda sınır yok. Bursa’da 7 bin 500 kadar spastik engelli bulunurken, Türkiye geneli bu oran yüzde 15,6 seviyesinde.” şeklinde konuştu.
    Vakıf olarak ayrıca ‘spastik engelliler için mobil sistem’ projeleri bulunduğunu anlatan Reyhan Fırçacı, “Özellikle ücra köşelerde, dağ köylerinde anneler çocuklarını topluma çıkarmaktan utanıyor, çocuk evde mahkûm. Biz diyoruz ki mobil sistem kuralım, uzmanımız, doktorumuz ve hemşiremizle kapılarını çalalım çocuğu ve aileyi görelim, aileye eğitim verip çocuğu gün ışığına çıkaralım.” dedi.
    Yapacakları Spastik Engelli Huzurevi ile hiç bir sosyal güvencesi ve parası olmayan çocuklara yardımda bulunmak istediklerini anlatan Fırçacı, en büyüm amacının başkanlık döneminde bu projeleri hayata geçirmek olduğunu söyledi.
    Çeltik’te Osmangazi Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kendilerine tahsis edilen binada haftada iki gün kısıtlı olarak spastik engelli çocuklara rehabilitasyon hizmeti verdiklerini aktaran Fırçacı, yeni bir binaya ihtiyaçları olduğunu dile getirdi.
    
    “YILIN ANNESİ BİRSEN AKSOY”
    Bursa Spastik Engelliler Rehabilitasyon Vakfı tarafından düzenlenen etkinlikte bir araya gelen spastik engelliler ve aileleri neşeli anlar yaşarken, yılın annesinin seçimi de yapıldı.
    Pazar günü kutlanacak olan anneler günü nedeni ile spastik bir kızı olan ve yıllardır da vakfa ve buradaki çocuklara verdiği destekle takdir toplayan Birsen Aksoy, yılın annesi seçildi. Çalışmaları kapsamında vakfa birde ev bağışlayan Aksoy kendisine hediye olarak verilen tabloyu Vakıf Başkanı Bahriye Reyhan Fırçacı’nın elinden aldı.
 
 
 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.