Suriyeli Mucit, Engellilerin Kolayca Merdiven Tırmanmalarını Sağlayacak Sandalye Icat Etti

Kategori : Genel |

ŞAM (CİHAN) – Suriyeli mucit Accud Hasan Suca, kimsenin yardımı olmadan engellilerin merdivenleri çıkmalarını sağlayacak engelli sandalye icat etti. Yaklaşık bir yıllık çalışmanın ürünü olan ve akü ile çalışan sandalye engellilere kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan rahatça hareket etme imkanı sağlıyor.
    Ürettiği engelli sandalye ile ilgili bilgi veren Suca böyle bir sandalyeyi icat etmeyi, yaşlı ve engelli vatandaşların merdivenleri çıkarken yaşadıkları zorluklardan kurtulmaları için düşündüğünü anlatıyor. Engelli ve yaşlılara merdivenleri tırmanmada yardımcı olmak istediğini aktaran Suca, akülü sandalyeyi bir yıldan fazla bir sürede ortaya çıkardığını kaydediyor.


    Sandalyenin araba aküsünden doğru akım enerjisiyle çalıştığını belirten Suriyeli mucit, akülü sandalyenin kullanışının da kolay olduğunu ifade ediyor. Suca, ürettiği engelli sandalyesinin merdiven, kaldırım ve her türlü yol üzerinde rahatlıkla hareket ettiğini belirtiyor.
    Evlerin içinde de kolayca kullanılan sandalyenin hızı saatte 1 ila 7 kilometre arasında değişiyor. Mucit Suca akülü engelli sandalyenin, merdiveni tırmanma hızının dakikada 60 basamak, düz yolda ise şarja gerek duymadan 35 km gidebileceğini söylüyor.
    Suriyeli mucidin akülü sandalyesi 5 elektrikli motor, 2 akü, 12 tekerlek, 73 rolman ve 48 dişliden oluşuyor. Mucit son olarak sandalyenin merdiven çıkışları ya da başka yerlerde ilerlerken gerekli güvenlik önlemlerine sahip olduğunun da altını çiziyor.
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.