Takilarla Hayata Bağlaniyorlar

Kategori : Genel |

Sivas Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Görme Engelliler Spor Kulübünün birlikte yürüttüğü ”Engellilere İş Eğitimi ve Mesleki Rehabilitasyon Merkezi Projesi” kapsamında düzenlenen takı tasarımı kursuna katılan engelli kursiyerler hem iş becerisi hem para kazanıyor. Sosyal Riski Azaltma Projesi’nden (SRAP) alınan 64 bin TL ile hazırlanan proje kapsamında bedensel, işitme, zihinsel ve görme engellilere yönelik düzenlenen takı tasarımı kurslarının ikinci etabı başladı. Haftanın 5 günü düzenlenen kursa katılan engelli 25 kursiyer, iş becerisi kazanıyor. Kursiyerlere, proje kapsamında günlük 8 TL ödeme yapılıyor. Kurs eğitmeni Ahsen Özcan’dan rengarenk boncuklarla takı yapmayı öğrenen engelliler, burada boş zamanlarını değerlendirmelerinin yanı sıra para kazanabilecekleri bir meslek de öğreniyor.
     Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Sefa Gülbil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenledikleri takı tasarımı kursunda engellilerin beceri kazandığını söyledi.
     Tüm engelli grupların aynı kursta bir araya geldiklerini belirten Gülbil, kursun düzenlemesinde katkısı bulunan Vali Veysel Dalmaz ve diğer yetkililere teşekkür etti.
     Kursun 8 ay sürdüğünü, birinci etapta ortaya güzel çalışmalar çıktığını ifade eden Gülbil, imkan verildiği takdirde engellilerin neler yapabileceğinin bu kursta gösterildiğini söyledi.
    
     -”HERKES EVİNE AŞ GÖTÜREBİLECEK”-
    
     Bu yıl haziran ayında sona erecek kursun sürekliliğini sağlamaya çalıştıklarını belirten Gülbil, ”Bütçe bulduğumuz sürece bu eğitimlerimiz devam edecek. Ürettiklerimizi ülke genelinde, hatta yurt dışına satışını sağlayacağımız projeleri hayata geçireceğiz. Herkes evine aş götürebilecek” dedi.
     Gülbil, bir araya gelerek sıkıntıları en aza indirdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:
     ”Ekip olarak güzel çalışmalar ortaya konuyor. Herkes üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Gözlerimiz görmeyebilir, dünyamız karanlık olabilir, ama hayallerimiz çok güçlü. Sağlam insanların bizlere sabırla yaklaşmalarını istiyoruz. Biz bu ülkede yaşıyoruz. Ortak paylaşım alanımız çok geniş.”
     Kurs eğitmeni Ahsen Özcan da bu kurs ile engelli gruplarının kendilerini ifade edebildiklerini, takı tasarımının renklerle ilgisi olduğu için psikolojik olarak rahatladıklarını söyledi.
     Katılımcıların kursu çok sevdiklerini, her gün heyecanla kursa geldiklerini anlatan Özcan, ”Burada çok güzel arkadaşlıklar, dostluklarda gelişiyor. Fırsatlar verildiğinde onlar çok mutlu oluyor. Hayata daha sıkı sarılıyorlar. Bizim amacımız kurs bittikten sonra onları yollayıp atıl duruma getirmek değil, atölye kurup, başarılı olanları oluşturacağımız atölyelerde aile ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak” dedi.
     Özcan, mayıs ayında açacakları sergi ile engelli kursiyerlerin yaptıkları çalışmaların satışa sunulacağını bildirdi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.