Tecavüz Mağduru Zihinsel Engelli Anne İle Kizinin Drami

Kategori : Genel |

 Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Muğla’nın Kavaklıdere ilçesine bağlı Çamlıyurt köyünde 2 odalı harap evin bir odasında yaşayan tecavüz mağduru zihinsel engelli anne ile kızına sahip çıkılması için talimat verdiği bildirildi.
         Çamlıyurt köyünde, tecavüz mağduru olduğu öğrenilen 27 yaşındaki zihinsel engelli M.S’nin, 8 yaşındaki kızı H.S. ile babasına ait 2 odalı harap bir evin tek odasında yaşam mücadelesi verdiğinin basında yer almasının ardından Muğla Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce başlatılan çalışma sürüyor.
         Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın talimatı doğrultusunda Muğla Sosyal Hizmetler Müdürü Hüseyin Alparslan ile sosyal hizmet uzmanları, anne ile kızı ile görüşme yaptığı, yaşadıkları evde inceleme yaptılar. 
         Muğla Sosyal Hizmetler Müdürü Hüseyin Alparslan, AA muhabirine, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın konuyla yakından ilgilendiğini, anne ile kızının koruma altına alınması için talimat verdiğini belirtti.
         Ailenin durumu ve yaşadıkları fiziksel koşulların çok kötü olduğunu anlatan Alparslan, şunları söyledi:
         ”Ailenin yaşadığı yer, bir insanın yaşayabileceği yer değil. Tek gözlü bir odada 5 kişi yaşıyor. Burada elektrik, barınma ve su ihtiyaçları karşılanmıyor. Burada önemli olan 8 yaşında bir kız çocuğumuz var. Bu çocuk bizi düşündürüyor. Koruma altına alınması gereken bir çocuk ama annenin zihinsel engelli oluşu, çocuğunu vermeme konusundaki ısrarı da söz konusu. Biz anne ile çocuğu da birbirinden ayırmak istemiyoruz. Bizim buradaki amacımız zaten anne ve çocuğu birbirinden ayırmak değil ailenin bütünlüğünü sağlamak.”
         Alparslan, konuyla ilgili olarak Muğla Valisi Ahmet Altıparmak’ın talimatı olduğuna işaret ederek, ”Valimiz de bu konuyla yakından ilgileniyor. Burada sivil toplum kuruluşları ile hayırsever vatandaşlar bina yapma konusunda hemfikirler. Anne ile çocuğunu evleri yapılana kadar misafir etmek istiyoruz. Çocuğu koruma altına alacağız. Anne ayrılmak istemezse çocuğu annesiyle birlikte koruma altına alabiliriz. Bina yapıldıktan sonra uzmanlarımız tekrar konuyu değerlendirirler” diye konuştu.
        
         -TECAVÜZ MAĞDURU ANNE VE KIZIN DRAMI-
        
         Köyde yaşayan anne ve kızının dramını gazetecilerden öğrenen Yatağan Kaymakamı ve Kavaklıdere Kaymakam Vekili Hasan Tanrıseven, 3 gün önce ailenin yaşadığı eve gelerek, incelemelerde bulunmuştu. 8 yaşındaki çocuk, Kaymakam Tanrıseven’den ”bisiklet ve boya kalemleri” istemişti.
         Tecavüz mağduru anne ile 8 yaşındaki kızının yaşadığı 2 odalı evin diğer odasında ise M.S’nin babası ve 2 kardeşi yaşarken, yaklaşık 4 metrekare olan odada yaşamlarını idame ettirmeye çalışan anne-kızın, ormandan getirdikleri odunları yakarak ısınmaya çalıştıkları görülmüştü.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.