Termal Tesis Felçli Ressama Sahip Çikti

Kategori : Genel |

AYDIN / GERMENCİK (CİHAN) – Ankara’nın Polatlı ilçesinde 3.5 yıl önce geçirdiği trafik kazasında boynundan aşağısı felç olan resim öğretmeni Tuğrul Cankurt, Germencik’in termal sularında şifa arıyor. Kendisini bir televizyon programında gören Alangüllü Termal Tesisleri yetkililerinin daveti üzerine Aydın’ın Germencik ilçesine bağlı Bozköy’e götürülen Cankurt’a yardım için Aydın Valiliği tarafından, Aydın Devlet Hastanesi fizik terapi uzmanı Ferruh Çetinkaya görevlendirildi. Cankurt, geçen pazar günü Çankaya Belediyesi’nin tahsis ettiği bir cankurtaranla termal tesislere gitti. Bu arada Cankurt’a destek olması amacıyla 45 arkadaşıyla beraber 14 Mart’ta Ankara’da, kendisinin daha önce yaptığı resimlerin de bulunduğunu bir sergi açıldığı, gelirinin tedavi masraflarına harcanacağı belirtildi.


 Yatağa bağlı olan, ailesinin ve yakınlarının yardımıyla yaşayan Tuğrul Cankurt, “Trafik kazası sonucunda boynumda C4 seviyesinde kırık oluştu. O günden beri boynumdan aşağısını kullanamıyorum. Hayatta kalmama rağmen başta eşim olmak üzere çevremdeki insanlara bağımlı hale geldim. Benim durumumdaki hastalar, ekonomik durumu iyiyse sağlık hizmetlerini tam alabiliyor. Ayrıca maddi boyutunun yanında aileler de ömür boyu bu yükü çekmek zorunda kalıyor. Bazı aileler, bu durumdaki yakınlarını terkedebiliyor. Devletin, bizim gibi yatağa mahkûm kişilere tıbbi malzeme konusunda destek vermesini istiyorum. Bazı şeyleri kimseye yük olmadan yapmak istiyorum. Yasak olmasına rağmen bir gazeteye, ötanazi istediğime dair ilan bile verdim. Kazadan beri hapis hayatı yaşıyorum, hiçbir ihtiyacımı karşılayamıyorum.” dedi.
 Emekli öğretmen olan eşi Seviye Cankurt ise, “Katıldığım bir televizyon programında bizi gören termal otel yetkililerinin daveti üzerine Germencik’e geldik. Burada 10 gün kalıp kaplıca suyunun hastalığa etkisini göreceğiz. Eşim, bize yük olduğunu düşündüğünden dolayı büyük üzüntü duyuyor. İsteğim, engelli vatandaşlara kolaylık sağlayacak cihazların temin edilmesi. Eşim, termal oteldeki özel bir havuza, işletme tarafından temin edilen vinç yardımıyla girebiliyor. Günde birkaç defa havuza girip çıkıyor.” şeklinde konuştu.
 Konu hakkında görüşünü aldığımız Aydın İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yetkilileri, bu tür hastalara evde bakım ücreti verildiğini söyledi. Yetkililer, şunları kaydetti: “Bu yardım şartı, evde kişi başına gelirin asgari ücretin üçte ikisinden az olması. Bunun yanında hastaya bakan birisinin bulunması, ağır engelli raporu alınması gerekiyor. Böyle kişilere aylık 435 TL veriliyor. Kişi isterse, para yerine özel bakım merkezlerine gidip tedavi olabiliyor.”
 Aydın Devlet hastanesi psikiyatri uzmanı Dr. Ahmet Giray Arıhan ise böyle hastaların psikolojik durumuyla ilgili olarak şunları aktardı: “Bulunduğu yerin şartlarının, mümkün olduğu kadar hastaya göre düzenlenmesi gerekir. Tekerlekli sandalyeye bağlı bir kişinin, evinin düzeni de ona göre olmalı. Bu tür hastalar, depresyona girerek hayattan kopmak ister. Antidepresyon tedavisi uygulanmalı, tıpta her an değişiklik olabileceği ve durumunun iyiye gidebileceği söylenerek yaşama tutunmaları sağlanmalıdır.”

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.