Türk Hukukunda Engelliler” Sempozyumu

Kategori : Genel |

 Leeds Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim   Üyesi Anna Lavvson, Engelli Haklarına İlişkin BM Sözleşmesine taraf devletlerin,   engellilere uygulanan her türlü ayrımcılığı yasaklaması, her türlü ayrımcılığa   karşı eşit ve etkin yasal koruma sağlanmasını teminat altına alması gerektiğini   söyledi.
         Ankara Barosu’nca, ”Türk Hukukunda Engelliler ve Engelli Haklarına   İlişkin BM Sözleşmesi” konulu sempozyum, Baro Eğitim Merkezi’nde yapıldı.
         Sempozyumun açılışına, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman   Yalçınkaya, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve Mersin   Milletvekili Prof. Dr. Zafer Üskül de katıldı.
         Ankara Barosu Başkanı Vedat Ahsen Coşar, açılışta yaptığı konuşmada,   engellilere haklarının sağlanmasının, onlara duyulan sorumluluğun gereği olduğunu   belirtti.
         Baro Engelliler Kurulu tarafından yürütülen ”Engelliler hakkında ilgili   özel veya kamu kurum ve kuruluşlarının bilgilendirilmelerinin ve engelliler   hukukunun uygulanmasının sağlanması” projesi çerçevesinde sempozyumun   düzenlendiğini kaydeden Coşar, proje kapsamında özellikle engelli avukatların   adliyedeki çalışma şartlarının iyileştirilmesi için çalışma yapıldığını  anlattı.
         Sempozyumun ilk oturumunda, kendisi de görme engelli olan Leeds   Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Anna Lavvson, ”Engellilerin Haklarına   İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesine Genel Bakış ve Taraf Devletlerin   Yükümlülükleri” konulu sunum yaptı.
         Türkiye’nin de sözleşmeyi 29 Eylül 2009’da imzaladığını belirten Lavvson,   sözleşmenin bütün engellilerin, insan hakları ve temel özgürlüklerinden tam ve   eşit yararlanmalarını sağlamayı, korumayı ve bu kişilerin doğuştan gelen onuruna   saygı gösterilmesini teşvik etmeyi amaçladığını söyledi.
         Sözleşmenin, ”ayrımcılık yapılmaması, fırsat eşitliği, erişebilirlik   gibi temel ilkeleri içerdiğini” anlatan Lavvson, ”Bu ilkeler kapsamında,   sözleşmeye taraf devletler, engelli olma nedeniyle uygulanan her türlü   ayrımcılığı yasaklamalı, engellilere her türlü ayrımcılığa karşı eşit ve etkin   yasal koruma sağlanmasını teminat altına almalıdır” dedi.
         Anna Lavvson, sözleşmenin ”erişebilirlik ilkesi” kapsamında,   engellilerin bağımsız yaşayabilmeleri ve yaşamın bütün yönlerine tam   katılabilmeleri için taraf devletlerin, engellilerin ulaşıma, bilgi ve iletişim   teknolojilerine, diğer tüm tesis ve hizmetlere erişimini sağlamak için gerekli   önlemleri almakla yükümlü olduklarını da kaydetti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.