Türkiye Sakatlar Derneği Yararina Konser

Kategori : Genel |

Dünyaca ünlü Ermeni ud virtüozu Ara   Dinkjian, bağlama sanatçısı Erdal Akkaya ile Türkiye Sakatlar Derneği (TSD)   yararına konser verecek.
         Aya İrini Müzesi’nde 26 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilecek ”Kökler   ve Dallar” konserinden elde edilecek gelir, Balıkesir’in Gönen ilçesinde inşası   devam eden ”TSD Nihat Kaban Yaşamevi”nin yapımında kullanılacak.
         Etkinliğe ilişkin dernek merkezinde düzenlenen basın toplantısında   konuşan TSD Genel Başkanı Şükrü Boyraz, trafik kazaları, iş kazaları, akraba   evlilikleri ve yetersiz beslenme gibi nedenlerden dolayı engelli sayısının her   geçen gün artığını söyledi.
          Boyraz, bu artışa paralel olarak engellilerin barınabileceği ve eğitim   alabileceği alanlara ihtiyaç duyduğunu ifade ederek, bu ihtiyacı gözönüne alarak   kendi öz imkanlarıyla Balıkesir’in Gönen ilçesinde 500 yatak kapasiteli bir   huzurevi yapımına başladıklarını belirtti.
         Konserin, huzurevinin tanıtımı için yapıldığını aktaran Boyraz, talep   olması durumunda Anadolu’nun çeşitli illerinde de farklı tanıtım etkinliklerinin   yapılabileceğini kaydetti.
         Şükrü Boyraz, Ara Dinkjian ve Erdal Akkaya’nın dernekten para   taleplerinin olmadığını dile getirerek, Dinkjian’ın yol masraflarının THY,   konaklamanın ise Şişli Belediyesi tarafından karşılandığını bildirdi.
         Projenin tanıtımı için çeşitli sanatçılarla temasa geçtiklerini anlatan   Boyraz, başta Zülfü Livaneli olmak üzere çoğu sanatçıdan olumlu yanıt aldıklarını   aktardı.
         Erdal Akkaya da konser için ortak belleği, acıları, sevinçleri anlatan   eserlere yer vereceklerini, Celal Güzelses’den ve udi Hrant’tan Aşık Veysel’e   uzanan bir repertuvar oluşturduklarını kaydetti.
         
         -”MÜZİK İNSANLARI BİR ARAYA GETİRİYOR”-
         
         Projeye dahil olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Ara Dinkjian da   projenin sadece sosyal sorumluluk açısından değil, müzikal açıdan da önemli   olduğunu bildirdi.
         Dinkjian, ”Müzisyen olduğum için bir kez daha gurur duyuyorum. Çünkü   müzik insanları bir araya getiriyor” dedi.
         Dinkjian, konserde halk müziğinden örneklerin yanı sıra kendi ve Erdal   Akkaya’nın çalışmalarının çalınacağını belirtti.
         Bir gazetecinin, ”Konserin, Türkiye’nin önemli gündem maddelerinden   ‘Demokratik Açılım’ sürecine denk geldiğini, bu anlamda sanatçıların buna öncü   olup olmayacağını” sorması üzerine Erdal Akkkaya, konserin politik açılımın çok   ötesinde bir çalışma olduğunu söyledi.
         Akkaya, konserin bir kültür kardeşliği buluşması olduğuna işaret ederek,   ”Aslında aynı pınardan su içiyoruz. Aynı kültürel hamurda, ortak değerlerden   payda bularak bugüne ulaşmışız. Tüm gayemiz bu topraklara Anadolu hümanizmasını,   sevgiyi, hoşgörüyü, barışı getirmek” diye konuştu.
         Ara Dinkjian da Erdal Akkaya’ya katıldığını ifade ederek, ”Müzik tüm   insanları bir araya getiriyor. Önemli olan da bu” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.