Türkiye’nin İlk Özel Özürlü Bakim Merkezi Kütahya’da Açildi

Kategori : Genel |

KÜTAHYA (CİHAN) – Türkiye’de özürlülere yönelik ilk özel bakım merkezi Kütahya’da açıldı. Kentin önemli termal merkezlerinden Yoncalı’daki eski Polis Rehabilitasyon Merkezi’nin bulunduğu yere yapılan Özel Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi, Vali Şükrü Kocatepe’nin katılımıyla açıldı. Toplam 78 kişilik kapasiteye sahip olan Özürlü Bakım Merkezi’nin açılışına Vali Şükrü Kocatepe, Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Defterdar Necdet Kavi, İl Sosyal Hizmetler Müdürü Muhammet Kahraman ve davetliler katıldı. Vali Kocatepe, toplumun ayakta kalabilmesinin en büyük nedenlerinden birinin de bakıma muhtaç insanlara sahip çıkmak olduğunu söyledi. Onların bu toplumun bir parçası olduğuna işaret eden Vali Kocatepe, “Bakıma muhtaç ve özürlü vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermek hepimizin sorumluluğudur. Keşke böyle yerlere ihtiyaç olmasa; ancak eğer ihtiyaç da varsa gereken yapılmalı. Arkadaşlara çalışmalarında başarılar diliyorum. Kutsal bir görev ifa ediyorlar” şeklinde konuştu.


İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü denetiminde olan bakım merkezi, Türkiye’deki mevcut 9 Özürlü Bakım Merkezi’nden biri olması yanında, açılan ilk özel bakım merkezi olma özelliğini taşıyor. Merkezde 74 bedensel ve zihinsel engelli ile bakıma muhtaç özürlüye hizmet verilirken, kurum tarafından 12 bakıma muhtaç özürlüye de evlerinde eğitimli personel tarafından bakım hizmeti veriliyor.
Kurumda yatılı kalan özürlüler için özürlü başına aylık 2 net asgari ücret, evde bakıcı personel tarafından bakım hizmeti verilen özürlülere ise özürlü başına 1 net asgari ücret tutarındaki ödemesi, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nce yapılıyor.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.