Türkiye, Birleşmiş Milletler Engelli Haklari Sözleşmesi’ni İmzaladi

Kategori : Genel |

ANKARA  (CİHAN) – Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Engelli Haklarına Dair Sözleşmesi’nin onay belgesini Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Hukuk İşlerinden Sorumlu Yardımcısı ve Baş Hukuk Müşaviri Patricia O’Brien’a sundu.
Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Davutoğlu’nun dün BM Genel Kurulu’nun 64. Genel Kurul toplantısı sırasında düzenlenen bir törenle, Engelli Hakları Sözleşmesi’nin İhtiyari Protokolü’nü imzaladığı bildirildi.
Açıklamada, Türkiye’nin sözleşmeyi onaylayarak, BM’nin 8 temel insan hakları sözleşmesine de taraf olduğu belirtildi.
Sözleşmenin Türkiye’de engellilerin insan haklarının ve toplumdaki statülerinin güçlendirilmesine yönelik olarak Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nca yapılan çalışmalara önemli katkı sağlayacağı kaydedildi.
Açıklamada ayrıca Türkiye’nin sözleşmeye taraf olmasının ve İhtiyari Protokol’ü imzalamasının, insan haklarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesine verdiği önemi bir kez daha teyit ettiği ifade edildi. (CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.