Uluslarası Açık Engelliler Golf Turnuvası İstanbul’da Yapılacak

Kategori : Genel |

İSTANBUL (CİHAN) – 1. Türkiye Uluslararası Açık Engelliler Gol Şampiyonası, 14-15 Nisan tarihleri arasında Silivri Klassis Golf Country Clup’ta yapılacak.
Çırağın Sarayı’ndı gerçekleştirilen turnuvanın tanıtım toplantısına Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Yönetim Kurulu üyesi İstem Aytekin, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Yavuz Kocaömer ile Engelli Golf Milli Takım kaptanı İsmail Şenkal katıldı. Turnuvada Türkiye’yi İsmail Şenkal, Mehmet Kazan ve Mehmet Sami Altınyalla’dan oluşan üç kişilik ekip temsil edecek.
AĞAOĞLU: TÜRKİYE ÜÇ SPORCU İLE KATILACAK
Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağağolu, Türkiye’nin turnuvaya üç sporcu ile katılacağını belirterek, “Bu turnuvaya toplam 10 ülkeden 35 sporcu katılacak. Türkiye olarak engelli golfüne üç yıl önce başladık. Bu süre zarfında ancak buraya kadar gelebildik. Engelli bir golfcüyü müsaba düzeyine getirmek oldukça zor oluyor” dedi.
Ağaoğlu, golfün 2016 yılında Rio De Jenairo Olimipayatları’nda olimpik olacağını ifade ederek, şunları söyledi:

”Paralimpikler de orada mücadele edecek. Önümüzde 6 sene var. Rio olimpik ve paralimpiklerine barajı aşabilecek düzeyde sporcu yetiştirebileceğimize inanıyorum”
Türkiye’yi temsil edecek takımın kaptanı İsmail Şenkaya da, takım arkadaşlarıyla birlikte bir rüyayı gerçekleştirdiklerini söyledi. Şenkaya, ”Biz belki unutulmuş, ciddiye alınmayan insanlardık. Bize öyle değer verildi ki, kendimizi aştık. Neler başarabileceğimizi insanlara ispatlamak istiyoruz” diye konuştu.

KOCAÖMER’DEN DEVLET BÜYÜKLERİNE SİTEM
Paralimpik Komitesi Başkanı Yavuz Kocaömer ise, devlet büyüklerine ve TMOK’a sitem etti. Kocaömer, İstanbul’un 2020 olimpiyat adaylığında paralimpik oyunlar adaylığıyla birlikte açıklanması gerektiğini vurguladı.
Yavuz Kocaömer, bir ülkenin paralimpik oyunlar yapmadan olimpiyatları düzenleyemeyeceğini ifade ederek, ”Bütün aday ülkeler olimpik ve paralimpik oyunlarına talibiz diyor. Bize dönüyoruz; sayın cumhurbaşkanımız, başbakanımız, bakanımız 2020 olimpiyatlarına talibiz diyorlar. Böyle bir şey yok. 2020 olimpiyat ve paralimpik oyunları var. Bunu başta da olimpiyat komitemiz anlayacak. Yarın 2020 olimpiyatlarına adayız dersek, oyunların sonunda sonra paralimpik oyunlarını yapmayacağız, derseniz, başvuru kabul edilmez. Ben bu görevde olursam biz bunu yaparız. Bunu niye yaparım; Türkiye bir daha rezil olmasın diye. Bir kere paralimpik lafı etmeden dünyada sempati bulamazsınız. Kimse kimseyi kandırmamalı. Bu golf turnuvasının organizasyonu bile yarın olimpiyatlarnı istanbul’da yapılmasının minicik temel taşlarından biridir.” şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.