Umut Engel Tanimaz Projesi

Kategori : Genel |

Yozgat Valiliğince hazırlanan Umut Engel Tanımaz Projesi kapsamında, kırsalda yaşayan engelli ve yakınlarının sorunlarının çözümüne yönelik alan çalışması başlatıldı.
     Proje kapsamında Yozgat’ın Büyüknefes köyünde yapılan eğitim çalışmasına Yozgat Valisi Amir Çiçek, AB Programları Genel Koordinatörü Hülya Çiçek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım katıldı.
     Vali Amir Çiçek, etkinlikte yaptığı konuşmada, engellilere yönelik Umut Engel Tanımaz Projesi’yle engelli bireylerin normal insanlar gibi toplumla bütünleşerek yaşamasının önündeki engelleri kaldırmak, çevreleriyle iletişimlerini güçlendirmek istediklerini söyledi.
     Çiçek, uzmanların kırsal alanlarda gerçekleştirdiği eğitim çalışmalarıyla bir taraftan sorunları, engelleri belirleyip engellerin kaldırılmasını sağlarken diğer yandan engelli ve yakınlarını bilinçlendirdiklerini ifade etti.
     Proje Koordinatörü Hülya Çiçek de tüm engellilerin sorunlarını tespit ederek engellerinin engel olmaktan çıkarılmasına katkıda bulunulması için uygulanan projede görevli uzmanlara, engelli ve yakınlarının, sorunlarını yazılı olarak ilettiğini bildirdi.
     Eğitim çalışması kapsamında, projede görevli doktor, sosyal hizmet uzmanı, eğitimci, ebe ve kadın vaiz, engelli ve yakınlarına bilgi verdi, soruları yanıtladı.
     Alan çalışmasında, Yozgat’ta toplam 8 bin 881 engelli birey bulunduğu, bunlardan 0-18 yaşlarındaki 788’inin 12 özel eğitim kurumu ve rehabilitasyon merkezinde destek eğitimi, bin 286 engellinin evde bakım hizmeti aldığı belirlendi.
     Kırsal alanlarda uzmanların 30 Hazirana kadar eğitim çalışması yürüteceği bildirildi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.