Uzaktan Üniversite Eğitimi, Fiziksel Engellilere Daha Rahat Eğitim İmkani Sağliyor

Kategori : Genel |

MERSİN(CİHAN)- Türkiye’de uzaktan üniversite eğitimine rağbetin her geçen yıl daha da arttığı bildirildi. Uzaktan eğitim, ekonomik öğrenim süreci, yaşamın her koşulunda öğrenmeyi destekleyici niteliği ve fiziksel engelliler için rahat ders takibi gibi nedenlerle öğrencilerin tercih sebebi olmaya devam ediyor. Türkiye’de yalnızca 6 üniversitede mevcut olan uzaktan eğitim sistemi, Mersin Üniversitesi Mersin Meslek Yüksekokulu’nda 2002 yılından bu yana hizmet veriyor. 2007-2008 eğitim-öğretim yılında yüksekokulda 10 fiziksel engelli öğrenci ile 3 tutuklu öğrenci uzaktan eğitim sisteminden yararlanırken 2006 yılı verilerine göre Mersin Meslek Yüksekokulu’nda uzaktan eğitim gören öğrencilerin yüzde 56,8’i bir işte çalışıyor.


 

Yüksekokul da Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Elektronik Haberleşme, Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama adıyla 4 farklı programda öğrencilere uzaktan eğitim olanağı sunuluyor.

Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Caner Özdemir en çok tercih edilen programın Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama olduğunu belirterek, kontenjan açığı bulunmayan bu programa 2008-2009 eğitim-öğretim yılında 750 öğrenci alınacağını belirtti.

Diğer programların her birinin kontenjanının 500 olduğunu ifade eden Özdemir, artık eğitim sisteminde de uzaktan eğitimin kendi yerini belirlediğini kaydetti.

Mersin Meslek Yüksekokulu olarak yürüttükleri uzaktan eğitim projesiyle yetersiz koşullara sahip farklı kesimlere eğitim olanağı sunduklarını dile getiren Özdemir, bu sistemle mezun olanların ise ön lisans diploması aldığını ve diğer ön lisans mezunlarının sahip olduğu bütün haklara sahip olduklarını söyledi.

Mersin Meslek Yüksekokulu’nda yürütülen Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi (UEYS) sayesinde öğrencilerin internet üzerinden ders notlarına erişebildiklerini anlatan Özdemir, öğrencilerin video ve ses kayıtları yoluyla dersleri sesli ve görüntülü takip etme imkânı bulduklarını belirtti.

Ayrıca öğretim elemanlarıyla öğrencilerin her türlü on-line iletişimine imkân tanıdıklarını vurgulayan Özdemir, uzaktan eğitim sisteminde yüzde 20 not ağırlığına sahip vizeler ile ödev ve projelerin internet portalı üzerinden gerçekleştirildiğini, yüzde 80 ağırlıklı finallerin ise YÖK yönetmeliği gereği Yüksekokul’da test usulü yapıldığını kaydetti.

Özdemir, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında yüksekokul bünyesinde teknik programların yanı sıra Bilgi Yönetimi programı ile Bankacılık ve Sigortacılık programı adında sosyal programlara da yer verileceğini açıkladı
 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.