Vali Atiş, Serginin Açilişina Gelen Engellilerden Özür Diledi

Kategori : Genel |

ADANA  (CİHAN) – 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla İsveç’in Ankara Büyükelçiliği’nce Çukurova Üniversitesi Lütfullah Aksungur Spor Salonu’nda düzenlenen “Engelli Çocuklarımızın Hayatını Kolaylaştıralım” adlı sergi açıldı. Vali İlhan Atış, programı izlemeye gelen engellilerden, rahat hareket etmeleri için daha iyi koşullar oluşturamadıkları için özür diledi.
 Engelli çocukların gelişimine yönelik serginin açılış törenine katılan Vali İlhan Atış, engellilerin sorunlarının ciddi bir tartışılmasını istedi. Engellilerin validen, Büyükşehir Belediyesi’nden ve diğir yetkililerden neler istediğini hatırlatan Atış, onların toplumun kendilerine acımamasını beklediğini  söyledi. Engellilerin hakları olan kolay yaşam şartlarının hazırlanmasını talep ettiğini belirten Atış, bu insanların artık evlerinde oturmak istemediğini vurguladı.

 Programı izlemeye gelen engelliler rahat hareket etmeleri için daha iyi koşullar oluşturulmadıkları için özür dileyen Atış, “Onlar bize ‘bende dolmuşa binip (kimsenin yardımı olmadan) buraya gelmek, okula gitmek istiyorum’ diyor. Öyleyse Adana’yı yönetmeyi düşünenlerin öncelikli görevi bu bireylere daha iyi yaşam koşullarını sunmalarıdır. Bu tedbirleri almak lütuf değil, asli görevimizdir.”şeklinde konuştu. Atış, insanı insan yapan en önemli şeyin sevgi olduğunu, Allah’ın hiç kimseyi sevgi engelli yapmamasını diledi.
 İsveç Büyükelçisi Christer Asp’ın engelli çocukların sorunlarına çözüm bulmada serginin çok yararlı olacağını kaydetti. İsveç’in uzun yıllardır engelli bireylerin topluma daha kolay adapte olmaları için bir takım sosyal çalışmalar yaptığını bildiren Asp, ülkesinde nüfusun yüzde 13’nü engellilerden oluştuğunu aktardı. Amaçların engellileri yeniden kazanmak olduğuna işaret eden Asp, bunu bir çok faaliyetle gerçekleştirmeye çalıştıklarını belirtti. Halkın engellilere karşı daha duyarlı olmalarını sağlarken, bu kesime yönelik teknolojiye yatırım yaptıklarını anlatan Büyükelçi Asp, sakatlara yardımcı araç ve gereçleri bedelsiz olarak sunduklarını dile getirdi. Sergi kapsamında 6 değişik seminer organize edileceğini açıklayan Asp, uzman eğitmenlerin bilgi paylaşımında bulunacaklarına dikkat çekti.
 Daha önce 11 ülkede teşhir edilen sergiyi 35 binden fazla insanın ziyaret ettiğini bildiren Asp, etkinliğin iki ülke arasında pilgi paylaşımına katkı vereceğini sözlerine ekledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, gelişen teknolojiyle küçülen dünyada ülkeler arasındaki bu sosyal faaliyetlerin arttığına değindi. İsveç Engelliler Enstitüsü Müdürü Carl Leczinskiy, sergideki araç ve gereçlerin engelli çocukların gelişmesine göre üretildiğini ifade etti. Aktivtede Seyhan İşitme Engelliler Okulu folklor gösterisiyle, görme engellilerin müzik ziyafeti büyük alkış topladı.
 Törene Seyhan İlçe Kaymakamı Ahmet Nevruz, Yüreğir İlçe Kaymakamı Abdullah Dölek, Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, Baro Başkanı İbrahim Gazioğlu ve engelliler ile aileleri katıldı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.