Videofon, En Fazla İşitme Engellileri Sevindirdi

Kategori : Genel |

SİVAS  (CİHAN) – Türk Telekom’un yeni hizmeti videofon, en fazla işitme engelli vatandaşları sevindirdi. Görüntü sayesinde bu kişiler, birbirleriyle işaret dilinde konuşarak anlaşabilecek.
 Türk Telekom tarafından 30 Mayıs 2008 tarihinden itibaren piyasaya sunulan görüntülü iletişim teknolojisi videofon, birçok kolaylığı da beraberinde getirecek. Bugüne kadar görme engellilerin faydalandığı, fakat işitme özürlülerin faydalanamadığı telefon hizmeti, videofon sayesinde onlara da sunulmuş olacak.
 Karşısındakiyle anlaşabilmek için dudak okuyan ya da işaret dilini kullanan işitme engelliler, görüntülü telefon sayesinde işaret dilini kullanarak karşısındakiyle anlaşma imkanı bulabilecek. İnternet üzerinden çalışacak olan görüntülü telefon hizmeti için abonelerin öncelikle geniş bant internet (ADSL) kullanıcısı ve Türk Telekom abonesi olması şartı aranıyor.


 İnternet hızının da en az 1024/256 KBit/s olması gerekiyor. Türk Telekom, kampanya için başvuran abonelerine görüntülü telefon cihazını 3 gün içerisinde ücretsiz olarak bağlayacak. Tüm vergiler dahil ayda 29 YTL’ye 3 bin kontör yani 50 saat görüntülü konuşma imkanı sağlayacak. Görüntülü telefondan şimdilik sadece görüntülü telefonları arayabilecek olan aboneler, bu uygulama için yeni bir numara almayacak.
 Cihazın kurulumunu Türk Telekom müşterilerinden randevu alarak yapacak. Türk Telekom videofon konuşma bedelleri ise ev ya da iş yeri telefonu faturasında ayrıca belirtilecek. Kullanıcılar videofon cihazları ile internette dolaşabilecek, e-posta gönderebilecek ve görüşme esnasında karşı tarafın fotoğrafını çekebilecek. SIM kart okuyucu özelliği sayesinde cep telefonuna kayıtlı ev veya iş numaraları cihaza kopyalanabilecek. Ayrıca, aboneler görüşme yaparken, istedikleri anda karşı tarafa görüntüsünün gitmesini engelleyebilecek.
 Türk Telekom’un videofon hizmeti, bugün Sivas basınına tanıtıldı. Telekom hizmet binasında düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Sivas Türk Telekom Müdürü Veysel Akçıl, videofon hizmetinin en çok işitme engelli vatandaşları sevindireceğini söyledi. Akçıl, Telekom’un yeni hizmeti sayesinde işitme engelli vatandaşların yanı sıra uzakta yaşayan aile bireyleri, askerler, öğrenciler ve isteyen herkesin yakınlarıyla ve arkadaşlarıyla görüntülü olarak konuşabileceğini kaydetti.  Videofon hizmeti için vatandaşların taleplerini almaya başladıklarını ifade eden Türk Telekom Müdürü Akçıl, tıpkı internette olduğu gibi bu hizmetin de çok hızlı bir şekilde yaygınaşacağına inandığını sözlerine ekledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.