Yaratık’ Filmi Felçli Kişilere Umut Oldu

Kategori : Genel |

Tekerlekli sandalyeye alternatif olacak, ilk robot bacaklar üretildi. ‘Rex’ adı verilen bacaklar için ‘Yaratık’ filmindeki Ripley’den ilham alınmış
WELLINGTON – Yeni Zelanda’da iki mucit, belden aşağısı tutmayan felçli kişilerin tekrar yürüyebilmeleri için dünyanın ilk robot bacaklarını üretti.
Biyonik bacaklar, beş sene önce geçirdiği bir motosiklet kazasından sonra kendisine bir daha yürüyemeyeceği söylenen 23 yaşındaki Hayden Allen tarafından perşembe günü ilk kez test edildi. Allen ayağa kalkmanın ve yürümenin harika bir şey olduğunu, kendisini tekrar normal bir insan gibi hissettiğini anlattı. Allen, biyonik  bacağa dair hislerini “Sosyal açıdan da bu buluşun büyük yararı olacak. Birisiyle konuşurken aynı göz seviyesinden konuşabileceksiniz” şeklinde özetledi. 

 

Mühendisler Richard Little ve Robert Irving’in tasarladığı ‘Rex’ adı verilen, 38 kilogram ağırlığındaki ve joystick ile çalışan bacaklara sahip ‘robot eksoskeletonun’ (dış iskelet) üretiminde  ‘Alien’ (Yaratık) filmindeki Ripley karakterinin bir uzaylıyla savaşmak için ‘robot eksoskeletona’ tırmanmasından esinlenilerek oluşturulduğu belirtildi.
Mucitler “Rex, felçli insanlar için tekerlekli sandalyeye karşı gerçekçi bir ayakta durma ve yürüme alternatifi sunuyor” diye konuştu. İki İskoç mühendisin ilk olarak yedi yıl önce akıllarına gelen bu fikri hayata geçirebilmek için toplam 10 milyon dolar (15 milyon 360 bin TL) harcadıkları açıklandı.
25 mekatronik ve yazılım mühendisinin çalıştığı ‘Rex Bionics’ adlı üretici firmanın sorumluları önümüzdeki birkaç sene içinde robot bacaklara talep patlaması olacağına inanıyor. ‘Rex’, 250 bin dolara satılacak. (afp)

 

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.