Yelkende ”Engel” Yok

Kategori : Genel |

İzmir’de ”Engelli Değil Yelkenli” adıyla başlatılan projeyle işitme ve görme engelli çocuklara yelken sporu eğitimi verilmeye başlandı.
     Karşıyaka Spor Kulübü Yelken Şubesi, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ve Çağdaş Özürlüler Yaşam Deneği’nce yürütülen, İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteklediği proje ile 72 engelli çocuk daha önce hayal bile edemediği bir spor dalında faaliyet gösterecek.
     Projede koordinatörlük ve antrenörlük yapan milli yelkenci Özgür İnam, engellilere imkan verildiğinde her türlü zorluğun üstesinden gelebileceklerini göstermek istediklerini, spor yoluyla çocukların sosyal adaptasyonunu ve sivil toplum kuruluşlarının bu konuya yönelik farkındalığını geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.
     Kurslara katılan çocuklara önce yüzme eğitimi verdiklerini anlatan İnam şunları kaydetti:
     ”7 ay sürecek proje ile 60’ı işitme engelli toplam 72 engelli çocuk temel yelkencilik eğitimi alacak. Engelli rehabilitasyonunda denizin rahatlatıcılığının kullanılması yönünden bir ilk olacak. Güney Deniz Saha Komutanlığına ait iki yelkenli ile işitme engellilerin çalışmalarını sürdürüyoruz. Görme engellilerin eğitimi ekim ayında başlayacak. Onların kullanacağı botların kenarlarına sensörler takarak çocukların yelkenli içinde kalmasını sağlayacağız. Onlar, antrenörün verdiği sese göre yönlerini belirleyecek.”
    
     -TÜRKİYE’NİN İLK ENGELLİ MİLLİ YELKENCİLERİ OLACAKLAR-
    
     Engellilere eğitim vermenin daha zor olduğunu ifade eden İnam ”Eğitim sırasında zorlandığımız oluyor. Ancak uzun yıllardır antrenörlük yapıyorum ve diyebilirim ki engelsiz bireyler kadar başarılılar. Hatta daha kolay öğrenenleri gördüm. Gözleri parlıyor çocukların. Hayallerinde bile yaşayamayacakları şeyi yaşıyorlar” diye konuştu.
     İnam, Türkiye’nin şimdiye kadar olimpiyatlarda yelken branşında temsil edilmediğine dikkati çekerek ”Türkiye’nin ilk paralimpik yelken kulübünü kurmak istiyoruz. Türkiye’yi 2012’de Londra’daki paralimpik oyunlarda temsil etmek istiyoruz” dedi.
     Kurslara katılan engelli çocuklar, İzmir’in Kurtuluşu etkinlikleri kapsamında 9 Eylülde gösteri yapacak.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.