Yiğit Akü, Çevreye Dost Jel Akü Geliştirdi

Kategori : Genel |

Yiğit Akü, Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları sonucunda akü asidinin doğaya dökülmesine son veren çevreye dost jel akü ‘Elektro”yu geliştirdi.
Yiğit Akü Genel Müdürü Hulki Büyükkalender, fosil yakıt kullanmadan doğal ve yenilenebilir kaynaklar ile enerji ürettiği belirtilen çevreci jel aküyle ilgili A.A muhabirine bilgi verdi. Büyükkalender, jel akülerin bugüne kadar hep ithal edildiğini, dövizin yurt dışına aktığını belirterek, ”ürettiğimiz ürün ile jel akü pazarındaki Uzakdoğu, Avrupa ve Amerika tekeli kırıldı” dedi.  Kaliteli, daha ucuz, yerli malı son teknoloji bir aküyü Türkiye;ye sunduklarını dile getiren Büyükkalender, jel aküyle araç yoğun savunma sanayisi ihtiyacına da cevap vereceklerini kaydetti. 
         Büyükkalender, yabancı markalara göre fiyat avantajlarının bulunduğunu iddia ederken, akünün özelliklerini şöyle sıraladı:
         ”Jel teknolojisinin normal akülere göre çok sayıda üstünlüğü var. Kapalı yerlerde bile kullanılabiliyor. Tekrar şarj edilebiliyor, bakıma ihtiyaç göstermiyor, üstelik derin deşarja dayanıklı. Ürettiğimiz jel akü fosil yakıt kullanmadan doğal ve yenilenebilir kaynaklar ile enerji üretiyor. Yaygın olarak güneş ve rüzgar enerjisi sistemleri, tekne, yat, deniz araçları, engelli ve golf arabaları, iş ve temizlik makinaları ve kesintisiz güç kaynaklarında kullanılıyor.”
        
         -YİĞİT AKÜ’NÜN HEDEFİ DÜNYA ÇAPINDA İNOVATİF MARKA OLMAK-
        
         Yiğit Akü Genel Müdürü Hulki Büyükkalender, sadece Türkiye’de değil, dünya çapında buluşlara ve yeniliklere imza atmak istediklerini, Yiğit Akü’nün hedefinin dünya çapında inovatif marka olmak olduğunu söyledi.
         Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiklerini anlatan Büyükkalender, dünya pazarlarına farklılık ve yenilik getiren ürünlerle girdiklerini söyledi.
         Büyükkalender, Ankara Sincan OSB’de 40 bin metre kare alanda kurdukları ana üretim üslerininde 2008 yılı sonunda üretime başladıklarını, söz konusu fabrikada yılda 3,5 milyon adet akü üretecek kapasite bulunduğunu söyledi.
         Ürettikleri akıllı akü ile çok kısa sürede 55 ülkeden sipariş aldıklarını anlatan Büyükkalender, Yiğit Akü’nün 2009 yılında İran Tebriz’de 500 bin üretim kapasiteyle çalışan fabrika açarak krize karşın büyümeyi sürdürdüğünü kaydetti.
         Büyükkalender, Ar-Ge çalışmaları ve pazarlamaya çok önem verdiklerini, bir Türk firması olarak dünya pazarında önemli bir oyuncu haline geldiklerini belirterek,”Bugün Yiğit Akü üretimlerinin yüzde 55;ini ihraç ediyor. Tedarikçilerimiz arasında, Renault, Peugeot, Hyundaı, KIA, M.A.N gibi dünyanın önemli markaları bulunuyor” dedi.
         Büyükkalender, Türkiye’deki girdilerin dünya pazarındaki rekabette kendilerini dezavantajlı kıldığından yakınırken, diğer yandan akü üretiminde kullanılan kurşunu ithal ettiklerini, İngiltere kurşun borsasından aldıkları kurşunun döviz kurlarına bağlı olarak değişebildiğini söyledi.
         Akü üretiminde su kullanımının da önemli bir girdi olduğunu anlatan Büyükkalender, suyu çok pahalıya kullandıklarını, bunun yanında enerji yoğun bir sektör olarak dünyanın en pahalı elektriğiyle üretim bandını döndürmek durumda olduklarını dile getirdi.
         Dünyada yılda 200 milyon, Türkiye’de ise 3,5 milyon adet akü ihtiyacı olduğunu bildiren Büyükkalender, Türkiye’nin pazarda söz sahibi olması ve rekabet etmesi için daha düşük girdiler önerdi. Büyükkalender, Türkiye akü sektöründe yüzde 25-30 dolaylarında kayıt dışılık olduğunu, kalitesiz merdiven altı üretimlerinin tüketicileri mağdur ettiğini de savundu.
        
         -YİĞİT AKÜ-
        
         Yiğit Akü 1976 yılında Ankara;da kuruldu. Ankara Sincan OSB’de 40 bin metre kare alanda 2008’de kurduğu ana üretim üssünde ileri teknolojiyi kullanarak yılda 3,5 milyon akü kapasitesine ulaşan firma 400 kişiye istihdam sağlıyor.
         Ar-Ge çalışmalarına önem veren Yiğit Akü, 1991 yılında Türkiye;de ilk kez duble kapaklı akü üretimi gerçekleştirmiş, Türkiye;de yine bir ilk olan tam kapalı aküyü 2004 yılında, diğer bir ilk olan non spill aküyü ise 2006 yılında üretmişti.
         Son olarak akıllı akü ”Elektro”yu akü sanayisine kazandıran Yiğit Akü, platin, tunç , mac power, ve helden markaları ile yurt içi ve yurt dışı pazarlarda yer alıyor.
         Yiğit Akü, Ukrayna, Mısır, Azerbaycan ve İran olmak üzere çeşitli ülkelere know-how satışı da gerçekleştiriyor

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.