Yillarca Anne Sirtinda Gittiler, Şimdi Bir Tekerlekli Sandalyeleri Oldu

Kategori : Genel |

ŞANLIURFA (CİHAN) – Şanlıurfa’da doğuştan ‘cam kemik hastası’ (Osteogenesis Imperfecta) Güriz kardeşler yıllarca anne sırtında gittikleri okullarına artık tekerlekli sandalyelerle ulaşıyor. Şanlıurfa’nın Karakoyun Mahallesi Kemer Sokak 25 numaralı ve kirada oturan ailenin doğuştan ayakları cam kemik olan 13 yaşındaki ilköğretim 4. sınıf öğrencisi Mustafa ile 12 yaşındaki 3. sınıf öğrencisi İsmail’in artık birer tekerlekli sandalyesi var.
 Yıllarca kar, kış demeden zaman zaman anne sırtında bazen de babalarının kucağında okula gitmek zorunda kalan Güriz kardeşlere sonunda bir yardım eli uzandı.
 Okudukları İsmetpaşa İlköğretim Okulu’nun Müdürü Zülküf Almaz’ın durumu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne haber vermesiyle başlayan yardım daha sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (SYDV) bildirildi. SYDV tarafından kendilerine verilen tekerlekli sandalyelerle okula giden Güriz kardeşlerin mutluluğuna en çok anne Zeliha sevindi. 

 
 2 kardeşin babası ve bir kebapçıda günlük 10 YTL’ye çalışan Mehmet Güriz, doğuştan cam kemik hastası olan çocuklarının yıllardır çektiği acıların biraz da olsa dindirildiğini ifade ederek yardımı olan ve emeği geçenlere teşekkür etti.
 Mehmet Güriz, bayram öncesi kendilerini ziyaret eden Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan’ın eşi Ayla Yavaşcan’ın çocuklarına sahip çıkacağını ve sağlıkları konusunda tedavi masraflarını üstleneceğini söyledi.
 Çocukları için en kısa zamanda kendilerine yeşil kart çıkartmayı düşündüğünü de ifade eden Güriz, çocukları için hastane raporu olması halinde bir engelli maaşının da bağlanacağını söyledi.
 Anne Zeliha Güriz’in çocuklarının tekerlekli sandalye üzerinde okula götürdüğü sırada sevinç gözyaşları döktüğü görüldü. 4 yıl boyunca çocuklarını sırtında okula götüren fedakar anne Zeliha Güriz, “Ben onları ömrümün yettiği kadar okula götürürüm. Onlar benim yavrularım ve gücümün yeteceği yere kadar okutacağım. Şimdi tekerlekli sandalyeleri oldu. Biraz olsun rahat bir şekilde okula götüreceğim. Yardım eden herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 İlköğretim 3. sınıfa giden İsmail Güriz ise büyünce öğretmen olmak istediğini belirterek, çocuklar için faydalı olmak istediğini söyledi.
 Güriz kardeşlerin okudukları İsmetpaşa İlköğretim Okulu Müdürü Zülküf Almaz, Mustafa ve İsmail’in sınıflarında daha rahat ders çalışma imkanı bulmaları için tekerlekli sandalyelerinin yanına özel masalar yapacaklarını kaydetti.
 Başta idareciler olmak üzere öğretmenler ve öğrenci arkadaşlarının Güriz kardeşleri sahiplendiğini ve onlara her türlü konuda yardımcı olacaklarını ifade eden Almaz, maddi destek sağlamak için de yetkili mercilerden bu konuda talepte bulanacaklarını belirtti.
 Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan’ın eşi Ayla Yavaşcan da, Kurban Bayramı öncesinde Güriz ailesini ziyaret ederek, böyle aileye Milli Eğitim Müdürlüğü vasıtasıyla ulaştıklarını belirterek, maddi durumu iyi olmayan aileye, SYDV’den yardım yapılacağını söyledi.
 Ailenin sağlığı konusunda tedavi masraflarını üstlenen Yavaşcan, aileye aynı zamanda yeşil kart çıkarılması için yardımcı olacaklarını söylemişti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.