Yozgatli Anne Bakmadaği Engelli Çocuklarini Bakim Evine Vermek İstiyor

Kategori : Genel |

YOZGAT (CİHAN) – Yozgat’ta akraba evliliği nedeniyle 3 çocuğundan 2’si bedensel ve zihinsel engelli doğan Şimşek ailesi, çocuklarını rehabilitasyon merkezine vermek istiyor.
 eçirdiği ameliyat nedeniyle yürümekte zorlanan anne, “Bedensel ve zihinsel engelli çocuklarım büyüdükleri için artık gücüm  yetmiyor kaldıramıyorum” diyerek devletin iki oğlundan birini rehabilitasyon merkezininlmasını istedi.
 27 yıl önce halasının oğlu Kenan Şimşek ile evlenen Sultan Şimşek’in üç çocuğundan ikisi özürlü olarak doğdu. 25 yaşındaki ilk çocuklarının normal olduğunu belirten Anne Sultan Şimşek, 22 ve 17 yaşlındaki diğer iki  çocuğunun hem zihinsel hem de bedensel özürlü doğduğunu söyledi. Bir süre önce ameliyat olan Sultan Şimşek, özürlü olan iki çocuğuna bugüne kadar baktığını, ancak büyüdükleri için bakımlarının zorlaştığını ifade ederek, “Özürlü çocuklarımdan Duran 22 yaşında, İbrahim ise 17 yaşına geldi. Bende hastayım ve ameliyat oldum bu nedenle çocuklarımı yataklarından kaldıramıyorum.

 Bu yüzden bakımlarını yapakta zorlanıyorum. Tek isteğim bu çocuklarımın bir özürlüler rehabilitasyon merkezine yerleştirilmesidir” dedi. 
Eşinin çiftçilik yaparak hem aileyi geçindirmeye çalıştığını hem de çocuklarının temizlik ve tedavi masraflarını karşılamaya uğraştığını belirten anne Şimşek, “Eşimin Bağ-Kur borcu nedeniyle sosyal güvencemiz yoktu. Başka yerlerden aldığımız borçlarla Bağ-Kur borcumuzu ödedik ve sağlık karnemizi aldık. Fakat yine de çocukların bakımlarını tam yapamıyoruz. Çocuklarım artık  büyüdüler. Gücüm yetmiyor. Temizliklerini yapamıyorum. En azından birinin tedavisini devlet üstlenip rehabilitasyon merkezine alsa ben diğerine bakarım” şeklinde konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.