Zihinsel Engelli Bireylerin Toplumsal Yaşama Katilmasi İçin Proje Yürütülüyor

Kategori : Genel |

ADANA (CİHAN) – Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi Derneği (RUSİHAK) ruh sağlığı hizmetleri ile ilgili yerel çözümler üretmek amacıyla sekiz kişilik bir proje ekibiyle Adana’da bir dizi çalışma yaptı.
 RUSİHAK ekibi, “Psikiyatrik Teşhis Almış ve Zihinsel Engelle Bireylerin Haklarının Tanınması ve Toplumsal Yaşama Tam Katılımına” yönelik yürütülen proje kapsamında Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı Hastanesi ve Yedipınar Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi’nde incelemelerde bulundu, daha sonra İl Özel İdare Binası’nda bir değerlendirme toplantısı yaptı.  Vali Yardımcısı İsmail Korkmaz, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Dündar Temiz, Ruh Sağlığı Hastanesi Başhekimi Dr.Bülent Demirbek, belediye, öğretmen ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile hastaların katıldığı programda ruh sağlığı sorunu yaşayan ve engelli bireylerin koşullarının iyileştirilerek, toplumsal yaşama tekrar kazandırılması öngörülüyor. Çalışmayla Türkiye’de ilk kez yerel ve ulusal ruh sağlığı politikalarının sadece hizmet verenlerin değil, kurumlarda kalan kişilerin ve ailelerin önerileri doğrultusunda oluşturulması planlanıyor.


 Altı ilde yürütülen projeyle, hasta, hasta yakınları, kurum çalışanları ve yerel makamların görüşleri doğrultusunda kapsamlı bir rapor hazırlanıp, Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’ne sunulacak.
 Proje Koordinatörü Fatma Zengin Dağıdır, zihinsel özürlülerin tedavi olma oranının yüzde 42.95 olduğunu söyledi.
 Bedensel ve zihinsel engellilerin yüzde 48’i, süreğen hastalığı olanların ise yüzde 64’nün sosyal güvenlik altında bulunduğunu hatırlatan Dağıdır, bu sayının yarısının başkasına bağlı olarak bu hakkı kullandıklarını kaydetti.
 Türkiye’de yüzde 34’lük doğuştan özürlülük genel oranıyla dünya ortalamasının üstünde olduğunu ifade eden Dağıdır,  zihinsel özürlülerde, doğuştan özürlü olma oranı yüzde 46, sonradan özürlü olma oranının yüzde 47 seviyesinde olduğunu açıkladı.
 Toplum içerisinde bakım ve tedavi hizmetlerinin yaygınlaştırılımsanı isteyen Dağıdır, insan odaklı programlara geçilmesini önerdi.
 Her insan gibi engelli bireylerin de doğrudan veya bir takım desteklerle kendi adlarına konuşabilir, haklarını savunabileceğini vurgulayan Dağıdır, engel düzeyleri ne olursa olsun kişinin istek ve ihtiyaçlarını dinlemek ve anlamanın mümkün olduğunu ifade etti.
 Dağıdır, şunları söyledi: “Yaşamını planlama sürecinde engelli bireylerin yeteneklerini, tercihlerini ve ihtiyaçlarını merkeze alan bir toplum temelli hizmet modeli esastır. Kişi bu planı yaparken, aile üyeleri, hizmet veren kişiler, diğer destek personelle birlikte hedeflerini belirler. Somut stratejiler geliştirir ve karar alma, uygulama sürecinde desteklenir, takip edilir.”
 Sunumunda, Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı Hastanesi’nde hastalarla yaptıkları görüşmelere ilişkin tespitlere yer veren Fatma Zengin Dağıdır, şizofren hastalarının en fazla damgalanmaktan, dışlanmaktan yakındığına işaret etti.
 Toplum dışına itilen bu insanların -iyleşseler bile- dosyasındaki rapor nedeniyle iş bulamadığını açıklayan Dağıdır, görüşmelerde hastaların kendilerine “İş bulmak istiyorum. Doktorlar bile bu hastalığın onur kırıcı olduğunu söylüyor. Sevgili, eş, dostumun olmasını istiyorum. Hastanedeyken bahçede, dışarda gezmek istiyorum. Kapalı ortamda insanlar vahşileşir.” dediğini aktardı.
 Çalışanların ise can güvenliklerinin olmamasından yakındığını bildiren Dağıdır, aynı zamanda hastabakıcılığı yapan temizlik firması elamanları yerine eğitimli personel talep edildiğini açıkladı. Resmi kurumların bu hastalara gerekli ilgiyi göstermediğini, devlet okullarında ayrımcılık yapıldığına dair şikayetler aldıklarını anlatan Dağıdır, hastaların yıllarca hastane ortamında kalmayı istemediğini sözlerine ekledi. Toplantıda, katılımcılar da dinlendi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.