Zihinsel Engelli Öğrencilerin Ürettiği Galoşlar Satilarak Eksikler Giderilecek

Kategori : Genel |

MANİSA (CİHAN) – Manisa Özel Makbule Ölçen Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, zihinsel engelli öğrenciler tarafından bir yılda üretilen ve stoklarında bulunan 100 bin galoşu satmak için hastaneler ve Manisa OSB’deki fabrikaların kapısını çalacak. Galoşlardan elde edilecek gelirle merkezin ihtiyaçları karşılanacak.
 Merkezi Ankara’da bulunan ve bir grup gönüllü tarafından 1982 yılında kurulup 1987 yılında vakıf statüsüne geçen Türkiye’deki 15 şubeden birisi olan Özel Makbule Ölçen Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Manisa Şubesi, yeni yönetimiyle çalışmalarına hız verdi. 1988 yılında işadamları başta olmak üzere bir grup gönüllü tarafından Laleli semtinde “Kendi sınıfını kendin yap” kampanyası çerçevesinde toplam 4 bin 734 metrekare alan üzerine inşa edilen merkez, 34 kız ve 48 erkek olmak üzere 82 öğrencisiyle son bir yılda ürettiği galoşları satıp gelir sağlamayı amaçlıyor.

 Klima, kırtasiye malzemeleri, fiziki düzenlemeler, temizlik malzemeleri, gıda ve erzak temini, televizyon ve bilgisayar gibi ihtiyaçlarını karşılamak üzere Manisalılardan destek bekleyen merkezin, bütçe yetersizliği sebebiyle bu yola başvurduğunu kaydeden Müdür İncinur Mumcuoğlu, sosyal sorumluluk bilincine duyarlı kişilerin yardım ve desteğiyle hedeflerine ulaşacaklarını söyledi.
 Havuz, midilli atları ve çim saha gibi eksiklerini giderebilmek ve öğrencilerin eğitiminin yanısıra el becerilerini geliştirebilmek amacıyla çeşitli aktiviteler yaptığını anlatan Mumcuoğlu, “Öğrencilerimiz burada örgü, galoş üretimi, takı setleri ve boyama gibi etkinliklerle eğitiliyor. Üretilenleri zaman zaman açtığımız sergilerle satıyoruz ancak son bir yılda zihinsel engelli öğrencilerimiz tarafından üretilen 100 bin galoş stoklarımızda kaldı. Bunun için hastaneler ve MOSB’deki fabrikalarla görüşeceğiz. Eksiklerimiz giderildiği takdirde merkezimiz beş yıldızlı otel gibi olacak.” dedi.
 Özel Makbule Ölçen Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Vakfı Başkanı Eren Onağ ise merkezin ayakta kalabilmesi için başta işadamları ve hayırseverler olmak üzere bütün çevrelerden destek beklediklerini söyledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.