Artan yemekleri ısıtırken bunlara dikkat!

Kategori : Sağlık |

Artan yemekler, soğuduktan hemen sonra buzdolabına konulmalı. Saatlerce dışarıda bırakılmamalı. Buzdolabı sıcaklığı 4° C’nin üzerine çıkmamalı. Çünkü zararlı mikroorganizmalar 5 ile 60°C arasındaki sıcaklıklarda hızlı bir şekilde çoğalır. Sayıları milyonlara ulaşabilir.

* Tavuk, çabuk bozulabilen bir gıdadır. Bu sebeple birden fazla ısıtılmamalı.

* Ispanak gibi yeşil yapraklı sebze yemekleri tekrar ısıtılmamalı. Çünkü bunlar, yüksek oranda nitrat içerir. Nitrat, zamanla bozulmaya başlayarak kanserojen bir hal alır. Bu gıdaların yeniden ısıtılması bu dönüşümü hızlandırır.

* Yumurta, mantar ve pirinç pilavı da tekrar ısıtılmadan tüketilmeli. Çünkü bu yemekler ikinci kez ısıtıldığında besin değerini kaybediyor ayrıca mikrop riskleri daha fazla oluyor.

* Türüne göre değişmekle birlikte bir yemek buzdolabında en fazla 3-4 gün saklanabilir.

* Soğuyup tekrar tekrar ısıtılan bir yemekte bakteri sayısı daha fazla artar.

* Artan yemekleri tekrar ısıtırken kaynamasına yakın ocaktan alın. Sıcaklığın bu dereceye gelmesi bakterilerin sayısını azaltır.

* Sıvı yiyecekler (çorba, sos vs.) ısıtılırken kaynatılmalıdır. Çünkü bu tür yemekler beklediğinde daha fazla mikrop ürer. Kaynatarak mikropların bir kısmını öldürmüş oluyoruz.

Belkıs Canan’ın Ailem Dergisi’ndeki haberi için tıklayınız..

Source: zaman

Haberi yazan - 03 Şubat 2016. Kategori Sağlık. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.